3 Haziran 2020 Çarşamba

TEMİZ BİR İNSANLIK İÇİN

Mustafa Örki

11-10-2019

İçinde yaşadığımız zaman dilimine ne ad verilirse verilsin bunalım, bozgunlukların en üst düzeye çıktığı bir zaman dilimi denilirse azdır. Huzur, mutluluk ve saadet gibi kavramlar günlük hayatımızın dışına çıkmıştır. Devasa binalar, insanoğlunu yok edecek silahlar, gelişen teknoloji insana mutluluk vermiyor.

Müslümanlara ne oldu? Müslümanlar birbirlerine düştüler, düşürüldüler, gerilediler sonra dünya liderliğinden uzaklaştılar En-Nedvi’nin tespit ettiği gibi “Müslümanların Gerilemesiyle Dünya” çok şey kaybetti. Yeniden dünya yaşanılabilir hala gelebilir ve bunu Müslümanlar yapacaktır. Neden mi? İnançlarının gereği budur

İlim sahiplerinin tespitine göre İslam sorunları kaynağında çözer, bataklığı kurutur sineklerle zaman kaybetmez.
Kuran’ın temel amacı temel amacı, insanların ihtiyaçlarını doğal olarak çözmeyi hedefler. Ortaya koyduğu ilkelerle insanlara hayat verir. Ve bir işbirliğine dönüştürür, yardımlaşmayı esas alır.

Kuran İslam toplumun inşasında kullanılan anahtar terimlerden biri, tayyibedir. İdeal insan ve toplumu hedefler. İslam insana şu alanlarda en mükemmeli yaratmaya çağrılmaktadır:
“Zekeriya Rabbine yalvardı Ey Rabbim! Rahmetinle bana hayırlı nesil bağışla zira sen her yakarışa duyarsın.”3/Al-i İmran, 38.”Yaşanabilir temiz çevre” Tevbe/9, 72. Ve ”Temiz toplum” Nahl, 97

Müslümanlara düşen insanca, yaşanabilir bir hayat ve toplumunun inşası için mücadele vermesi çağırmaktadır. Böyle bir yapının oluşmasın her bir Müslüman bilgisi ve gücü oranında sorumludur. Aslında İslam 'İnandım.' diyen bir mü'minin bu iddiasını test etmesine imkân veren bir laboratuardır. Nasıl çözeriz?

Her şeyden önce Kuran’ı ile olan irtibatımız sağlam olmalı, sevap kazanmanın ötesine geçirmek durumundayız. Sahabe-i Kiram hürmet ettiğimiz insanların birçoğunun okuması yazması yok ümmi. Ama her birinin favori ayetleri var, onlar yaşayan kuran. Biz niye olmayalım?

Evlilik yaşı büyüdü, boşanmalar arttı, taciz ve şiddet oranı ise mâlum. Peki, çözüm? İdari ceza ve bireysel çareler. Sadece ibadetlerin hikmet boyutunu incelesek mesele anlaşılmış olacaktır. İbadetler bizim irademizi besler, bizi güçlü kılar. Evet, biz Hz. Yusuf değiliz kendimizi kontrol edemez suç işleyebiliriz. Ama çaresiz asla değiliz, Pazartesi Perşembe oruç iyi bir arkadaş ve yiyeceklerimizi dikkat etsek saldırganlık azalacak.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TEMİZ BİR İNSANLIK İÇİN
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları