poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

TEMBELLİK  HAYATIN  İSRAFIDIR 

Atilla Sezener

29-03-2019

Tembellik cahilliğin ikizidir. Tembellik ve cahillik en kolay yaşam biçimleridir. Peki bu ikizlerin ortak özellikleri nedir?, görelim:

OKUMAK YOK.

ÖĞRENMEK YOK.

SORGULAMAK YOK.

MUHAKEME ETMEK YOK.

DÜŞÜNMEK YOK,

ENDİŞE YOK.

TEK YAPMAN GEREKEN DUYDUĞUNA İNANMAK. BAZI İNANÇ VE KİŞİLERE BİAT ETMEKTİR.

Bu yaradılış ve yaşamdakileri iyi izleyen Eflatun “”Boş bir kafa, şeytanın çalışma odasıdır” demişti. Buradaki şeytanlarla siyasette tepelere tırmanmış ve malı götüren şeytanları eşit tutmayın.

Bu kültürle yaşayanlar (aslında yaşantılarının hiçbir yerinde kültür yoktur), ot gelip ot gitmeye programlanmışlardır. Özellikle pozitif ilimler bunlara yıldızlar kadar uzaktır. Uyduruk ve bir işe yaramayan bilgilerle donatılmışlardır.

Örneğin bir fizik bunlar için hiçbir şey ifade etmez. Oysaki bugünkü medeniyetimizde son derece geçerli oluşan ve insan denen özel yaradılıştaki canlıların hayatlarını kolaylaştıran tüm icatlar fizikten çıkmıştır. Televizyon, lazer, transistör, radyo, uzay programları, internet, röntgen, mikrodalga, DNA ve daha başkaları tamamen fiziksel çalışmaların ürünleridir. Tembel ve cahillerin bunları kavramasını düşünemezsiniz. Ayrıca afyonlanmış beyinler, bu konulardan milyar kilometre uzaktadır.

Bu türlerin tamama yakını kader ile tesadüfleri kesinlikle karıştırırlar ve ikisinin aynı olduğu konusunda bahse bile girebilirler.

MÜKEMMELE GİDEN YOL, KUSURUNU GÖRENE AÇIKTIR. Bu ikizlerin böyle bir yolu bulma şansları kesinlikle yoktur. O kadar yoktur ki, her türlü sivil toplum örgütünde halk tabiriyle on para etmez adamları umursamadan omuzlarında taşırlar. Derneklerden partilere kadar. İşin en hazin tarafı ise, bunların kelle olarak gereğinden fazla miktarda olmalarıdır. İkinci büyük talihsizlik ise, A dan Z’ye her şeyleri yanlış, tehlikeli ve çağ dışı olan kişi ve kurumların kendilerini, bunlar yüzünden haklı görmeleridir.

Oğlunun derslerde başarısızlığı ve tembelliğini tespit eden baba, sebebini araştırdı. Oğlu okula gidiyorum diye mahalle aralarına futbol oynamaya gidiyormuş. Onu karşısına alıp konuştu:

-Bak oğlum derslerini kırıp adam olamazsın. Tercihini yap.

-Baba ben futbolcu olmak istiyorum.

-Her futbolcu profesyonel olamaz ki?

-Profesyonel futbolcu olamazsam, o zaman başbakan olurum.

ABD’li Benjamin Franklin (1706-1790) çok yönlü biridir. Yayıncı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi ve diplomattır. Başka marifeti var mı bilmiyorum ama, şu sözü söylediğini biliyorum: “ TEMBELLİK O KADAR YAVAŞ HAREKET EDER Kİ, YOKSULLUK ÇOK GEÇMEDEN ONU YAKALAR.”

İnsanlar kendi hayalleri için çalışmalıdırlar. Aksi halde başkaları onları kendi hayalleri için çalıştırır. Çevrenize aşağıdan yukarı bakın, sayısız misal göreceksiniz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TEMBELLİK  HAYATIN  İSRAFIDIR 
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları