poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Temmuz 2020 Çarşamba

Tatlı isteklerini nasıl kontrol edebiliriz?

Gülnur PÜRDİK

30-03-2019

Çoğu kişinin dönem dönem yada devamlı aç, tok farketmeden aşırı tatlı istekleri olur.

Peki tatlı isteği neden olur, azaltmak için neler yapabiliriz ?

● Kişinin tat arayışında ilk doğduğu andan itibaren tatlı öncelikli tercihidir. Neden bebeklere başlangıç olarak ek gıda , sebze püreleri önerilir hiç düşündünüz mü? Son dönem çocukluk çağı obezitesinin arttığı giderek sebze sevmeyen bir nesil oluşuyor. O yüzden bebeklerin emziklerine pekmez bandırarak sakinleştirmek yerine sebze sularına yada içerisine tatlı eklemediğiniz meyve pürelerini tercih edin.

● Her hormonun bir çalışma saati , pik yaptığı günün bölümleri vardır. Biyolojik saatinizi değiştirerek geç yatmalar, parça parça uykular kişileri her zaman gün içerisinde daha doyumsuz hale getirir. Verimli uyku şart…

● Yoğun çalışılan gün sonunda keyif yapmak için tatlı tüketenlerden misiniz? Egzersiz yapın ; çikolatanın 4 katı mutluluk hormonu salgılanmasını destekleyen spor ile beyine ödüllendirilme duygusunu kalori yakarak hissettirebilirsiniz.

● Çaya , tatlıya şeker değil tatlandırıcı koyarak zararı minimuma indirdiğini düşünenler aslında yağmurdan kaçarken doluya tutuluyorsunuz. Önemli olan doğru tercihler yapmak… Öğün atlamadan tatlı isteklerinizi ara öğün yerine meyve tabaklarına eklenen tarçın, yulaf, süt, badem ile dengeleyebilirsiniz.

● Aşırı tatlı zaafları olan kişiler en az 21 en fazla 40 gün şekerli besinler tüketmeyerek bedeninizin şekere olan isteğini azaltabilirsiniz. Ancak bu süre içerisinde tatlıyı düşünmeden, iradenizin sınandığı aşamalarda farklı alanlara yönelerek dikkati başka yöne çevirmelisiniz.

● Gününüzü ve öğünlerinizi planlayarak aç kalmayın. Mideniz boş olduğunda haliyle size devamlı yemeğe teşvik eder ve o anda en kolay ulaşım şekli paket gıdalara ve işlenmiş gıdalara yöneltir. Sonucunda insülin hormonun çalışma sistemini bozabilirsiniz.

● Minimum su tüketim ihtiyacınızı karşılamaya ve aralıklı su içmeye özen gösteriniz. Aç mısınız susuz musunuz? Bunun ayrımını yapmak önemlidir. Çünkü ikisinin de semptomları benzerdir.

Son olarak sizlere tatlı isteğinizi baskılayacak pratik fit supangle tarifi:

1 su bardağı yarım yağlı süt,

1 yemek kaşığı kakao,

1 yemek kaşığı keçiboynuzu özü,

1 yemek kaşığı tam buğday ununu küçük bir tencere içerisine alın, orta ateşte koyulaşana kadar karıştırın.

İstediğiniz kıvama geldiğinde fit supangleniz hazırdır. İsteğe göre üzerine muz dilimleri ilave edilebilir. Afiyet olsun...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tatlı isteklerini nasıl kontrol edebiliriz?
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları