etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Tatlı İsteklerini Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Gülnur PÜRDİK

12-08-2017

Çoğu kişinin dönem dönem yada devamlı aç, tok farketmeden aşırı tatlı istekleri olur.

Peki tatlı isteği neden olur, azaltmak için neler yapabiliriz ?

  • Kişinin tat arayışında ilk doğduğu andan itibaren tatlı öncelikli tercihidir. Neden bebeklere başlangıç olarak ek gıda , sebze püreleri önerilir hiç düşündünüz mü? Son dönem çocukluk çağı obezitesinin arttığı giderek sebze sevmeyen bir nesil oluşuyor. O yüzden bebeklerin emziklerine pekmez bandırarak sakinleştirmek yerine sebze sularına yada içerisine tatlı eklemediğiniz meyve pürelerini tercih edin.
  • Her hormonun bir çalışma saati , pik yaptığı günün bölümleri vardır. Biyolojik saatinizi değiştirerek geç yatmalar, parça parça uykular kişileri her zaman gün içerisinde daha doyumsuz hale getirir. Verimli uyku şart…
  • Yoğun çalışılan gün sonunda kendinizi keyif yapmak için tatlı tüketenlerden misiniz? Egzersiz yapın ; çikolatanın 4 katı mutluluk hormonu salgılanmasını destekleyen spor ile beyine ödüllendirilme duygusunu kalori yakarak hissettirebilirsiniz.
  • Çaya , tatlıya şeker değil tatlandırıcı koyarak zararı minimuma indirdiğini düşünenler aslında yağmurdan kaçarken doluya tutuluyorsunuz. Önemli olan doğru tercihler yapmak… Öğün atlamadan tatlı isteklerinizi ara öğün yerine meyve tabaklarına eklenen tarçın, yulaf, süt, badem ile dengeleyebilirsiniz.
  • Aşırı tatlı zaafları olan kişiler en az 21 en fazla 40 gün şekerli besinler tüketmeyerek bedeninizin şekere olan isteğini azaltabilirsiniz. Ancak bu süre içerisinde tatlıyı düşünmeden, iradenizin sınandığı aşamalarda farklı alanlara yönelerek dikkati başka yöne çevirmelisiniz.
  • Gününüzü ve öğünlerinizi planlayarak aç kalmayın. Mideniz boş olduğunda haliyle size devamlı yemeğe teşvik eder ve o anda en kolay ulaşım şekli paket gıdalara ve işlenmiş gıdalara yöneltir. Sonucunda insülin seviyelerinin yükselmesi neden olur.
  • Ve son olarak her zaman olduğu gibi su içmeyi unutmayın…
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tatlı İsteklerini Nasıl Kontrol Edebiliriz?
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları