poyrazoğlu otomotiv etiler

TATİL NASIL YAPILIR ?

Asil Türk

02-08-2019

Eminim bu soruya hepinizin kendine göre bir yanıtı vardır. Yazın en güzel günlerini yaşadığımız bu dönemde hemen herkes kendi bütçesine, kendi tarzına uygun tatil yapıyor ve dinlenip eğlenmeye çalışıyor. Burada yazacaklarım daha çok benim tatil anlayışım ile ilgili olacak.

Benim için ideal tatil iş ortamından uzaklaşmak olsa da; bu pek mümkün olmadığından yıllardır iş ile karışık dinlenmeye ve eğlenmeye çalışıyorum. Sabah ilk iş havuzda yüzme ile başlamak, uyku rehavetini üzerinden atmak için ideal bir yöntem. Bütün vücudu aktif hale getirdikten sonra hafif bir kahvaltı sonrası okunan bir kitap güne güzel başlamamı sağlıyor. Bu arada, son okuduğum Zülfü Livaneli’nin “Son Ada” kitabını şiddetle tavsiye ederim.

Yüzmek, kahvaltı yapmak, kitap okumak derken öğle saatleri olduğunda sıcaklık da hali ile yükseliyor. Tam da bu saatlerde ailecek izlenen güzel bir film keyfe keyf katıyor. İkindi vakti yaklaştığında ise istikamet denize dönüyor. Denizde geçen güzel ve güneşli saatlerin arkasından yenilen akşam yemeği sonrası gezi şeklindeki bir yürüyüş ve küçük alış-veriş ile gün benim için bitiyor.

Ama çocuklar için durum biraz farklı; onlar öğleyin veya öğleden sonra uyanıyorlar. Zoraki kahvaltıdan sonra cep telefonunu başına geçip arkadaşları ile organize olup denize gidiyorlar. Akşama doğru yemek için eve geldiklerinde gece nerede buluşacaklarının planları çoktan yapılmış oluyor ve gece çok geç saatlere kadar caddelerde, kumsallarda cips yiyip kola içerek vakit geçiriyorlar.

Çocukların tatil ve dinlenme anlayışı ile bizlerin arasında ortaya çıkan bu farklılık beni endişelendiriyor. Bana göre iyi bir nesil yetiştirmek için insan hayatında spor, sanat ve kitap olmaz ise olmazlardandır. Çocuklarımızı da iyi bir birey olarak topluma kazandırabilmemiz için onların hayatlarında da kitabın, sanatın ve sporun yerleşik hale gelmesi çok önemli.

Kaldığımız sitede İngiliz ve İrlanda vatandaşları çoğunluğu oluşturuyor. Bu nedenle, onların tatil anlayışlarını da yakından görme fırsatını buluyorum. Onlar, sabah kahvaltılarını yapıp havuz kenarına gelirler. Şezlong ve şemsiyelerini açarlar. Çocukları ile birlikte havuz ve güneşin altında zaman geçirirler. Pek çoğunun elinde kitap veya tabletler mevcut. Bir yandan güneşlenirken, bir yandan da kitap okuyorlar. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Oyunlar oynayıp çocukları ile eğlenceli zamanlar geçiriyorlar. Akşam olduğunda ise şemsiyeler ve şezlonglar toplanıp katlanıyor. Ortam temiz ve düzenli bir hale geldikten sonra akşam sahile, eğlence mekanlarına ve restoranlara akın ediyorlar. Bira içip maç izlemek onlara keşif veriyor.

Bir de; yurt dışından gelen gurbetçilerimiz var. Bir kısmını tenzih ediyorum. Ama, önemli bir kısmı Türkiye’deki denetimsizlik ve kuralsızlığa kendisini bırakıyor. Babaannemin tabiriyle “Çilbirinden kurtulmuş tay gibi” her istediğini yapabileceğini düşünerek görgüden ve kültürden uzak davranışlar sergilemeye başlıyorlar. Araba sürüşünden, yolda yürüyüşüne herşeyleri değişiyor. Tanıştığım bir tanesine soruyorum “Sınırdan geçince neler oluyor ?” diye. Verdiği yanıt olukça veciz. Yurt dışında yaşıyoruz ama onların kültürlerinden bir şey öğrenmiyoruz. Kendi çocuklarımızı medeni bir şekilde yetiştirmediğimiz gibi, sanki kendimiz çok kültürlüymüşüz gibi ülkesinde yaşadığımız insanları eleştiriyoruz. Türkiye’ye gelince de; oradaki sıkı kurallardan kurtulmanın etkisi ile bu hale geliyoruz dedi.

Sözün özü; birbirimize saygılı, dinlendirici ve eğlenceli bir tatil dileğiyle DOSTÇAKALIN…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TATİL NASIL YAPILIR ?
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları