poyrazoğlu otomotiv etiler

TAŞLAR VE KALPLER

Mustafa Örki

17-10-2019

“Bundan sonra kalpleriniz yine katılaştı; taş gibi, hatta daha katı. Çünkü taşlardan öyleleri vardır ki, onlardan ırmaklar fışkırır, öyleleri vardır ki yarılır, ondan sular çıkar, öyleleri vardır ki Allah korkusuyla yuvarlanır. Allah yaptıklarınızdan habersiz (gafil) değildir. Bakara/2, 74

“Taşa geçer kendime geçmez sözüm” şarkı sözüdür. Doğrudur insan bazen kendisine söz geçiremez. Bilir ama tatbik edemez, bilmek mi yaşamak mı zor sözünde gerçeklik var. Bir de göz var görmez, kulak var duymaz kalp var hissetmez şekli var ki o çok daha kötüdür.

İnsanın kalbi katılaşırsa söz geçmez. İnsan vahye sırt çevirirse vicdan özelliğini yitirir ve duyarlı olmaktan çıkar. Kuran’ın en uzun surelerinden biri olan Bakara daha çok maddileşen Yahudilerden bahseder sakın siz onlar gibi olmayın der.

Fırsat buldukça dağları gezmeyi seviyorum, dingin bir ortam, kuşlar ağaçların uğultusu v.s. Sıla- rahim yapmak dini bir emir vaciptir demiş fakihler. Fırsat bulduğum zamanlar gidiyorum. Ziyaretin bir bölümünü de dağlara ayırıyorum, hatıralar canlanıyor, çocukluğumun geçtiği yerlerin bir bölümü özelliğini kaybetmiş ama kendini koruyan yerler de var.

Son ziyaretim de çocuk iken oyun oynadığımız derelerden geçtim, bazen durup dinlendim gördüklerim beni derin derin düşündürdü. Neden mi? Su bahar mevsimindeki gibi coşkulu akmıyor. Akışı zayıf ama yol bularak akıyor ve yükseklerden düşerken ses veriyor.

Su ve insan kıvrım kıvrım akarmış. Necip Fazıl Sakarya Türküsünde öyle söyler. İnsanın kaderi yokuşlarda susamak. Azalmış su menziline ulaşır mı bilmem ama o akıyor durmak yok. Ayni zamanda insan da böyle olmalı. Fıtratının gereği yokuşlardan çıkmaya çalışmalı, hayal ettiğini kavuşur mu? Bilmiyoruz. Zafer değil sefer ile mükellefiz ya biz unutmamak gerek.

Suyun geçtiği yerlerdeki taşlar aşınmış, suyun gücü devamlı oluşundandır demişler doğru. Öyle ki, derin çukurlar oluşturmuş. Kalpler taş kesilmemeli özelliğin yitirmemeli. Tüm sıkıntılar Allah ile olan bağımızın kopması ile başlar, kalplerimiz vahiyle olan irtibatı kesilirse katılaşır söz dinlemez.

Su ve taş iki zıt nesne ama birbirlerini etkiliyor yardımlaşıyor ve güzellik sergiliyorlar. İş yalnız kenarında durup dinlemek değil ibret almak olarak görüyorum.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TAŞLAR VE KALPLER
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları