poyrazoğlu otomotiv etiler
13 Temmuz 2020 Pazartesi

TARIMDA 2020’DEN BEKLENTİLER…

Dr. A. Kadir Kıran

04-12-2019

2019 yılı tarımsal üretim açısından vasat bir yıl oldu. Verim ve üretim açısından daha önceki yıla göre bir değişiklik olmadı. Ancak Girdi fiyatlarının (tohum, gübre, ilaç vb..) yüksek seyretmesi üretici açısından beklenenin çok üstündeydi. Ürün fiyatları ise üreticiyi pek memnun etmedi. Zira bir önceki yıla göre girdi fiyatlarındaki artış % 20-30’ları bulurken ürün fiyatlarındaki artış bu oranın çok altında kaldı. Yani çiftçinin cebine giren para da bir anlamda azalma oldu. Pek tabi ki bu durum üreticileri pek memnun etmedi. Ancak pamuk’taki durum ise üreticileri bir nebze de olsa sevindirdi diyebiliriz. Gerçi fiyatlar geçen yıl fiyatları ile hemen hemen aynıydı. Yani pamuk fiyatlarında geçen yıla göre bir artış söz konusu değildi. Öte yandan pamuktaki girdi fiyatları ise % 25 oranında arttı. Ancak bu durum pamuk üreticilerini pek de üzmedi gibi görünüyor. Zira her geçen yıl üretim alanlarında artış devam etmektedir. Nitekim, geçen yıl üretim alanlarına göre bu yıl üretim alanlarında az olsa bir artış beklenmektedir. Önümüzdeki yılda prim desteklerinin artışına bağlı olarak artacak gibi. Pamuk destek primleri kğ başına 80 kuruş. 4 yıldır bu primler aynı. Primlerin en az 1 TL olması gerekmektedir. Aksi halde her yıl artan girdiler hesaba katıldığında bu durum pamuk üreticisini üzecektir. Pamuk Ege bölgesi için önemli bir bitki ve aynı zamanda stratejik bir öneme sahip. İlimizin de ülkemizin önemli tekstil merkezlerinden biri olduğunu düşünürsek pamuktaki bu durum tekstil sanayicisini de ilgilendirmektedir. Pamuğun geleceği üreticinin yanında tekstil sanayicini de etkilemektedir.

Hububat açısından değerlendirecek olursak 2019 yılı üreticileri pek memnun etmedi gibi görünüyor. Zira hasat öncesi ithalat fonlarda yapılan indirim özellikle buğday fiyatlarının neredeyse geçen yılın altına indirdi. Bu durum buğday üreticilerini mağdur etti. Girdi maliyetlerinin yukarıda olması da buğday üreticilerini ayrıca olumsuz etkiledi. Tüm bunlar buğday ekim alanlarının her geçen gün azalmasına neden olmaktadır. Nitekim ülke genelinde buğday üretim alanları 9 milyon hektardan neredeyse 7 milyon hektarın altına geriledi. Bu durum böyle devam ederse zaten her yıl 4-5 milyon ton ithal edilen buğdayda bu açık giderek artacaktır. Nitekim bu yıl ithal edilen hububat neredeyse 6 milyon tona ulaştı. Bu da buğdayın gen merkezi olan ülkemiz için hiçte istenen bir durum değildir. Önümüzdeki yılda buğday üreticileri için önemli destekler olmalı yada mevcut destekler büyük oranlarda artırılmalıdır. Aksi halde zaten azalan üretim alanları daha azalacaktır. Unutmayalım buğday ekmeğimizdir ve stratejik önemi vardır.

Diğer bir ürün Mısır. Hayvancılığımızın ivme kazandığı bir dönemde ve karma yemin fiyatının bir hayli yüksek olduğu bir dönemde, üreticilerin bin bir zahmetle yetiştirdiği mısırın fiyatının çok düşük kalması da pek açıklanacak bir durum değil. Yani karma yeme hammadde olan mısırın fiyatının normalde değerini bulması gerekirken, geçen yıldan düşük fiyatta olması gerçekten üreticileri üzmektedir. Zaten geçen her yıl üretim alanlarında azalmalar olmaktadır. 2020 yılında özellikle mısıra verilen dane ve silaj desteğinin de mutlaka artırılması gerekmektedir. Aksi halde hali hazırda ithal edilen miktar bir hayli artacaktır. Bu da hayvan üreticilerini olumsuz etkilemektedir.

2020 yılında üretim planlamasının mutlaka gerçek anlamda hayatta geçirilmesi gerekmektedir. Havza Bazlı Üretim Desteği projesinin uygulanmasında ki eksiklikler mutlaka giderilmelidir. Bu hem üretici açısından hem de fiyat istikrarı açısından önem taşımaktadır. Zira çiftçi ürün fiyatını ve destek miktarlarını önceden bilirse ona göre üretimini planlayabilir.

Üreticilerimizin 2020 yılında beklentilerinin başında mazot fiyatının üreticilere ucuz olarak teminin sağlanmasıdır. Bu beklentilerinde pekte haksız sayılmazlar. Pahalı jiplerin ve yatların kullandığı mazotun fiyatı ile çiftçinin traktörüne koyduğu mazotun fiyatı aynı. Bu da pek kabul edilebilir bir durum değil. Bu durum yıllardır dile getiriliyor, ancak bugüne kadar bir çözüm bulunmamıştır. Umarız 2020 yılında bu durum düzelir ve üreticinin hayal ettiği mazot fiyatları gerçekleşmiş olur.

Aslında tarımda beklentiler hiç bitmez. Çünkü Tarım Sektörü geniş kitlelere hizmet etmektedir. Tarımda Dünya’nın büyüyen ülkeleri arasında olmamız bu beklentileri daha da artırmaktadır. Temennimiz 2020 yılının bu beklentilerin karşılandığı bir yıl olmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 2020 yılının ülkemize huzur, mutluluk ve bereket getirmesini diliyorum..

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TARIMDA 2020’DEN BEKLENTİLER…
Dr. A. Kadir Kıran - Diğer Yazıları
Bütün Dr. A. Kadir Kıran Yazıları