poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

TARIM FUARININ ARDINDAN...

Dr. A. Kadir Kıran

06-03-2019

Fuarlar, bölge ve ülke ekonomisi yönünden çok önemli bir yere sahiptir. Dünyada küreselleşmenin konuşulduğu şu günlerde, ülkeler her türlü faaliyetlerini kamuoyuna göstermede fuarlardan yararlanmaktadırlar. Ülkemizde son zamanlarda gerek ulusal gerekse de uluslar arası düzeyde Tarım Fuarları organize edilmektedir. Bölgesel ve ulusal düzeyde organize edilen bu fuarlarda, üreticiler her türlü tarımsal faaliyetlerini ve ürünlerini sergilemektedirler. Bu sayede hem yeni teknolojilerin transferi, hem de ürünlerin pazarlanması sağlanmaktadır.

Tarımsal potansiyeli oldukça yüksek olan Denizli’de 27 Şubat 3 Mart tarihleri arasında 15. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık fuarı kapılarını siz çiftçilerimize, üreticilerimize ve sanayiciye açtı. Bende bu fuarı yakından takip ettim. Bugüne kadar düzenlenen fuarlar içinde en düşük katılımlı bir fuar görüntüsü vardı. Adeta bir panayır havasında idi. Katılan firma sayısı ve sektörel dağılımı da azdı. Halbuki aynı fuar geçen yıllarda hem katılımcı hem de ziyaretçi açısından daha verimli geçmişti. Bu rakamlar ülke tarımının dolayısıyla Denizli tarımının son zamanlarda sıkıntıları olduğunu göstermektedir.

Denizli gerek iklimi, gerekse de ekolojisi ile her türlü tarım ürününün yetiştirildiği nadir illerimizden biridir. Tropikal ürünler hariç hemen her türlü ürün yetiştirilmektedir. Türkiye’nin en kaliteli pamuğu, üzümü, elması, kirazı, tütünü, kavunu, biberi ve daha sayamayacağım bir çok ürünü yetiştirilmekte ve dışarıya satılmaktadır.

İlimiz hayvancılığı da son yıllarda yapılan atılımlarla istenilen düzeye gelmeye başlamıştır. Gerek bitkisel yönden gerekse de hayvancılık yönünden gelecek vaat eden ilimiz de tarımsal sanayide bir hayli gelişmiştir. Soğuk hava depoları, meyve suyu fabrikaları, çırçır fabrikaları, kekik işleme tesisleri, zeytinyağı fabrikası, pekmez işleme tesisi ve elma tasnif-ambalajlama tesisleri, bakliyat işleme ve paketleme tesisleri aklıma ilk gelenler.

Peki bu kadar potansiyeli olan ilimizde bu yıl ki fuar neden pek verimli olmadı? Ülkemiz tarımında son yıllarda yaşanan bazı olumsuz durumlar sanırım bu yıl ki fuara olumsuz yansıdı. Tarımla uğraşan kişi ve kuruluşların yaşadığı ekonomik sıkıntılar fuara katılımı zayıflattı. Artan girdi maliyetleri karşısında ürün fiyatlarında artışın olmaması (buğday, mısır, pamuk vb. ürünlerin birim fiyatları) ve kazancın azalması sonucu fuara katılımcı olarak katılan firma sayısında azalma olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden fuarda tohumcu firmalarını ve ulusal anlamda faaliyet gösteren sebze firmalarının ve hayvancılık sektörü ile ilgili firmaları göremedik. Genelde adı tarım fuarı olmasına rağmen daha çok tarım alet-makinelerini, traktörleri, sucuk, bal, baharat, peynir vb..gıda ürünleri satan firmaları gördük. Aslında Fuarlar tarımsal potansiyeli göstermek ve pazarlamak için uygun araçlardır. Bu yıl maalesef bunu göremedik. Yine de Ege Tarım, Sera ve hayvancılık fuarı Denizlimizi tanıtmak için önemli bir köprü vazifesi görmüştür. Bu fuardan asıl beklentimiz Denizli Çiftçisi ve tarımsal sanayicisinin yeni teknolojilerle tanıştırmak ve aynı zamanda Denizlide üretilen ürünlerin gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında pazarlanmasına ve tanıtılmasına vesile olmasını görmekti. Ne yazık ki bunu göremedik. Örneğin diğer önemli fuarlarda gördüğümüz ikili iş görüşmeleri ve seminerleri de bu fuarda göremedik. Umarım gelecek yıl 16. cısı düzenlenecek olan fuarın bu eksikleri giderilmiş olur ve Denizli'nin beklediği ihtisas fuarlarına dönüşür. Unutmayalım ki Tarıma Yapılan Yatırım Geleceğe Yapılan Yatırımdır. Hepinize bereketli ve bol kazançlar dileğiyle esenlikler…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TARIM FUARININ ARDINDAN...
Dr. A. Kadir Kıran - Diğer Yazıları
Bütün Dr. A. Kadir Kıran Yazıları