30 Kasım 2020 Pazartesi

TARİHTEN İBRET ALMAK

Mustafa Örki

28-03-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

“Gerçekten biliriz ki, onların söylediklerine göğsün daralıyor. O halde Rabbini hamd ile tesbih et. Ve secde edenlerden ol. Ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine et” Hıcir/15,97.98.99

Salih As kavmi Semud kavmi ataları olan Ad kavminin helak olmasını topraktan ev yapmalarını bağlamışlar. Kendileri kayalara evler yaptılar, suyolları ve sarnıçlar yaptılar. Ticaret yaptılar ve zengin oldular, sonra sefahat başladı. Allah c.c bu kavmi kardeşleri Salih’i elçi olarak gönderdi. Âyet/mucize olarak sahipsiz bir deve gönderdi, devenin istediği kadar su içmesi gerekiyordu. Su az olunca bir müddet sonra deveyi boğazladılar ve ses gürültü geldi ve helak oldular. Medain-i Salih harabelerini görmek mümkün. Hıcır taşlık alan bu yerden Hz. Muhammed As Tebuk seferine giderken buradan geçmiştir.

Peki, bu âyetler ne anlatıyor? Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla cinstendir. Hem bir tehdit var hem de Hz. Muhammed As için iç kuvvetini artırmadır. Bugün ne değişti, o gün vahyi değerli-kıymetli kerim bulan ne buldu? Veya niçin neden değerli bulmadı?

El-Kerim Allah’u Teâlâ’nın güzel isimlerindendir. Kudreti gücü var iken affeden vâd ettiğini yapan, vermesi bol olan, kendisine sığınanı koruyan gibi manalara gelir. “Kerim olan Rabbine karşı seni aldatan ne?” İnfitâr/82, 6. Kerim olandan, kerim elçi eliyle gelen kerim bir kitap var, Yani vahiy. Türünün en iyisi, insan emeği olan ne varsa eksik olur, hata vardır. Ama Allah c.c gelen de bu tür bir eksiklik yoktur. Vahyin dirilttiği insanlar vahyi gereken değeri kıymeti verenler anlayan ve yaşama gayretinde olanlardır.

İslami yaşama gayretinde olanlara nasıl Hz. Muhammed As nasıl moralini bozmaya çalışanlar olduysa günümüzde de var olacaktır. Nasıl peygamberimizin göğsü daraldıysa bizimde olacaktır. Ama ben şahsen ümit varım, insanımız kendisi ve insanlık çıkış yolu bulacaktır. Bir misal verelim. Yurt dışı seyahat bir kardeşimiz anlatıyor.

Kendi arabamla Bulgaristan geçerken yolda durduk, eşim bebeğimizin altına almak istemişti. O kısa süre içinde bizi gören birçok kardeşimiz durup” Bir durum mu var? İhtiyacınız var mı?” diye sordular. Bu durum insanımızın merhamet duygularının var olduğunu gösterir. Bir kavga anında “Ne oluyor orada diye” müdahale eden gene bizim insanımızdır. Şayet bu tür vasıflarımızı kaybetmiş olsaydık helak olmaya yüz tutmuş olurduk.

Tüm mesele vahyin diriltici etkisini yakalayabilmekte, bu ise verdiğimiz değer-kıymet istikametinde olacaktır. Türünün en değerli olana es geçersek çok şey kaybetmiş oluruz. 28 Mart 2019.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TARİHTEN İBRET ALMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları