poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

Tarihi belgelerin ışığında:  Atatürk, Gençlik ve Spor Bayramı

Önder Göçgün

20-05-2019

Osmanlı Hükûmeti tarafından 9. Ordu Müfettişi sıfatıyla görevlendirilen ve bu amaçla 15 Mayıs 1919'da Bandırma vapuru ile İstanbul'dan Samsun'a hareket ederek, 19 Mayıs 1919 günü orada karaya ayak basan Atatürk; yola çıkmadan önce, vatanın kurtuluşu ve milletin birliği hakkında tam bir azim ve kararlılık içinde -çoğunlukla dikkatlerden kaçmış bulunan- şu tarihi sözleri söyler:

"Düşman süngüsü altında millî birlik olmaz. Ancak hür vatan topraklarında hamiyetli, fedakâr arkadaşlar el ele vererek, memleketin istiklâli (bağımsızlığı) ve milletin hürriyeti için çalışabilirler. Ben de zaten onun için gidiyorum."

Gazi, vatanın kurtuluşunu ve Cumhuriyet'in kuruluşunu takiben de Samsun'a ayak bastığı 19 Mayıs gününü, milli bayram olarak Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu yönüyle, gençliğine bayram hediye eden tek dünya lideri de Atatürk olmuştur.

19 Mayıs bayram kutlamalarının ilki, 24 Mayıs 1935'de "Atatürk Günü" olarak gerçekleştirilmiştir. Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün girişimleri sonunda, Fenerbahçeli ve Galatasaraylı sporcuların da katılımıyla Kadıköy'de, "Papazın Çayırı" olarak bilinen bugünkü Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda ilk kutlama gerçekleştirilmiştir.

20 Mayıs 1938 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen kanunla da, bu günün bütün yurtta, "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmasına resmen karar verilmiştir.

Miiletimize kutlu olsun!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tarihi belgelerin ışığında:  Atatürk, Gençlik ve Spor Bayramı
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları