poyrazoğlu otomotiv etiler

TAKVA 

Mustafa Örki

18-05-2019

“Umulur ki bu sayede takvâya erersiniz” Bakara/2,183

Nuzül süreci içinde “takvâ“ kelimesinin ilk geçtiği Şems sûresi 7.8.9 âyetlerden kötülük ve takva fıtridir. “Nefse ve onu düzenleyene, sonra ona kötülük/fücur ve takva kabiliyetini verene yemin olsun ki, onu temizleyen felah bulmuş/kurtulmuştur”

Takvâ korumak, sorumluluğunu bilmek, duyarlı olmak, hassas, donanımlı ve bilinçli olmak şeklinde anlam yüklemiş üstatlarımız. Kötülüğe karşı insanı bu fıtri duygu uyarmakta, ayni zamanda iyi ve iyilik yapabilme gücünü hareket geçirmedir. “Ahiret hazırlığı ”Bakara/2,197 bu âyet mümine gelecek hazırlığı içinde olmasını gerektiğini bildirir. Tüm ibadetler ve oruç bir hazırlıktır, salih amel işlemeye götüren bir hasenadır.

Oruç tutmakla ne kazanacağız? Bu sorunun cevaplarından biri takvaya ermektir. Fıtratımızı beslemek, geliştirmek olgunlaştırmaktır. Allah kullarını imtihan gereği bilgilendirir tercihi insana bırakır. Ne tarafımızı beslersek o öne geçer ve bizi sona götürür. Cennet veya cehennem ile bitecek bir yol üzereyiz.

Şeytan sıratı müstakim üzere yoldadır. Mümine nefsi üzerinden vesvese verir. Vesvese güzeli çirkin, çirkini güzel gösterme, şeytan işi. İnsan zayıf yaratılmıştır bu insan için avantajdır. Allah’a sığınırsa işi kolaylaşır. Beğenmezse mutlaka bir başka şeye sığınmıştır. Oruç ve benzeri ibadetlerin sert görünen dış kabuğu karşısında takvası beslemeyi erteleyebilir. Şimdi zamanı değil sonra yaparım vs gibi gevşeme olur.

Takvayı besleme mümin için iyi ve kötüyü ayırt etme gücü vereceğini Furkan sahibi “Furkan yaratacaktır” Enfal/8, 29. Oruç tutmanın Allah emri olduğunu bildiği halde sebepsiz orucu terk eden insan aslında büyük bir imkânı kaçırmıştır.

Takvayı beslemenin kazanımlarından biri sıkıntıya dara düştüğümüzde Allah c.c kulunu bir çıkış yolu göstermesidir. Çünkü kulun sahibi Allah’tır, Mekke Müşrikleri çaresiz kaldıklarında Putlardan değil Allah’tan yardım istemişlerdir.

Ben takva üzere olursam, bana ne var diyene Nebe Sûresi 31. Ayetini hatırlatmak gerekir.”Muttakiler için bahçeler bağlar içinde uyumlu eşler ve içi dolu içecekler vardır”

Muttaki olmanın yolu gaybe iman ederler, namazın hakkıyla ikâme etmeye çalışandır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TAKVA 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları