poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

SURİYE'DE İKİ AMERİKA, İKİ RUSYA, BİR İRAN BİR KAÇ AVRUPA BİZE KARŞI 

Ufuk GÖKMEN

22-02-2018

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'un ziyaretinin hemen ardından Suriye harekete geçti ve eski dostu PKK ile anlaşmalı olarak Afrin'e girebileceğini duyurdu.

Bu durumda hedeflerini kaybedetmek üzere olan PKK/PYD kurtulabilir ve Türk ordusunun bir aylık emeği boşa çıkabilir.

Pek çok yorumcu, bu hareketin Türkiye'nin Tillerson ile görüşmesine karşı yapıldığını yazdı. Suriye rejim güçleri Rusya himayesinde olduğuna göre, bu hareket Putin tarafından yaptırılmış olmalıydı.

Bu köşeyi takip edenler bilir, iddia ediyoruz ki; ABD ve Rusya, Suriye'de harekete geçmeden önce birbirlerine danışıp anlaştılar.

Eğer Rusya Türkiye aleyhine bir hareket yapıyorsa, bu durum ABD/İSRAİL aleyhine olmaz, olsa olsa Almanya ya da Avrupa yanlısı Amerikalılardan uzak durmamız içindir.

Bahse konu gelişmeler olurken bir yandan Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya, yakın geçmişe sünger çekip yakın diyalog kurdu.

Suriye/Rusya'nın aleyhimize olan adımları Almanya'yla kurduğumuz diyalog penceresinden okunduğunda, Ukrayna bölgesinde AB ile çatışmada olan Rusya'nın hamlesi anlaşılabilir.

İran ve desteklediği Hizbullah, açıkça ABD ve İsrail'in hedef tahtasında. Suriye, İran'dan aldığı güçle bu hareketi yapmış da olabilir.

Gördüğünüz gibi, Suriye'de atılan mermilerin kimin tarafından namluya sürüldüğü ilk bakışta anlaşılmıyor.

Özetlemek gerekirse; Bölgede Obama döneminde başlayıp, Trump'a rağmen Rusya aleyhine hareket eden bir Pentagon yani iki Amerika var.

Bir tarafta Suriye rejiminin ayakta tutulması için İran ile yakın durup, Avrupa'ya karşı İsrail'in desteğini arayan iki Rusya var.

ABD/İsrail'in hedefinde olduğunu bilip içeride birlik olmuş İran ve İran'ın enerjisini kullanarak Çin'le birlikte yeniden oyun kurucu olmak isteyen Almanya/Avrupa var .

Bütün bu karmaşık yapının karşısında, sınırlarında bir terör devleti istemeyen Türkiye durmaktadır.

Karşısındadır çünkü teröristler, rengine bakmaksızın bütün güç merkezleri adına peşinen kan dökmeye hazır beklemektedir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SURİYE'DE İKİ AMERİKA, İKİ RUSYA, BİR İRAN BİR KAÇ AVRUPA BİZE KARŞI 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları