poyrazoğlu otomotiv etiler

ŞÜPHENİN MANTIĞI    

Tarık Barbaros Pilevne

26-04-2018

Televizyonda siyah beyaz bir film seyrediyorum, 1950'lerden: “On iki Kızgın Adam” Başrolde orta yaşlı bir Henry FONDA. Yer, ABD'de bir mahkeme salonu. Mevsim yaz, salondakiler terlemekte. Sanık sandalyesinde genç bir adam; suçu, bıçaklayarak babasını öldürmek, genel kanı da bu yönde. Yargıç, savcı ve hatta sanık avukatı da böyle düşünüyor. İfadeler, polis ve tanık tutanakları sanığın aleyhinde. On iki kişilik Jüri ise kanaatini oluşturmuş durumda. Yandaki salona çekilip bir an önce bu işi bitirmek kararlılığında ve önyargılılar.

Oysa içlerinden biri onlar gibi düşünmüyor. Çeşitli sorular sorarak diğerlerini düşünceye davet ediyor, ayrıntıları irdeliyor, ipuçlarını inceliyor. Halktan, kendi halinde insanlar olan Jüri Üyeleri bu aykırı görüşlü insana karşı başlangıçta tepkililer. İçlerinde, ukala ve itici buldukları bu çokbilmiş adama haddini bildirmek isteyenler çıkıyor. Çünkü bazılarının ceplerinde o akşam oynanacak beysbol maçının biletleri var, maça yetişmek istiyorlar. Birkaçı ilgisiz ve rahatsız, bir diğeri ise doğuştan sadist ruhlu, sanığı elektrikli sandalyeye göndermekte kararlı…

Saatler geçiyor, yapılan ilk oylamada sanığı suçlu ve suçsuz bulanların sayıları eşitleniyor. Daha sonrakinde ise suçsuz bulanlar çoğunluğa geçiyor. Direnen birkaç kişi ise diğerlerince yürütülen mantık muhakemeleri ve sorgulamalar sonucu bunalmış durumda.

Sonuçta psikopat ruhlu üye de çözülüyor ve jüri üyeleri tümüyle sanığın suçsuzluğu hakkında kesin bir kanaate vararak salondan ayrılıyorlar.

Bilimsel Şüphecilik: Septisizm…

Aşırıya kaçtığında bir ruhsal bozukluğa dönüşen şüphe! Aynı zamanda bilimin çıkış noktası, nedenler ve sonuçlar. Objektiflik, gözlem ve mantık yürütme, yöntemi belirlenmiş sistemik yaklaşımlar.

Bütün bunlar, insanlığı bilimin aydınlık yoluna götürüyor, bilim ise ortak geleceğimize.

Ya, önyargılarımız? Onlar, insan aklının önündeki sarp kayalıklar.

Son söz yine bir bilim adamının: Ne hazin bir çağda yaşıyoruz! Bir önyargıyı ortadan kaldırmak, atomu parçalamaktan daha güç... (Albert EİNSTEİN)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞÜPHENİN MANTIĞI    
Tarık Barbaros Pilevne - Diğer Yazıları
Bütün Tarık Barbaros Pilevne Yazıları