ŞÜKÜR

Mustafa Örki

06-06-2018

“Oruç günlerinin sayısını tamamlamanızı, sizi doğru yola ulaştırdığı için O'nu yüceltmenizi ve şükretmenizi ister.” 2,185 “Şükredenlerden ol” 6,144

Şükür lügatte hayvanı besleyip geliştirmek itina ile bakmak fazla süt almak demektir. İnsanlar için bilgi ise, herhangi bir işin kıymetini bilip ondan daha fazla fayda beklemek demektir. Kalple lisanla ve azalarla şükür yapılır, kalp gönül kıymet bilmeli cezbesini kapılmalı, azalar da hazırlanıp yapmalı yapabilmelidir.

Allah’a şükredici kul olmakla yükümlüyüz, İnsanlara teşekkür etmek de görevimizdir

Nimet hoşa giden maddi ve manevi olan şeye denir. Nimet karşısında önce nimetin kadrini bilmek gerekiyor. Bu nimeti sahibini bilmek de işin bir tarafıdır. Son vahiy bir nimettir Ramazan ayında gelmeye başlamıştır. Oruç tutmak nimeti ve sahibini bilmek ve görmektir.

Ramazan ayı, oruç tutmak şükürdür. Peygamberimiz bu ibadet ile şükür eden bir kul olduğunu göstermiştir. Şükrün zıddı küfürdür, Kuran gibi bir nimeti gönderen Allah’a teşekkür edilmez mi? Küfranı nimet yakışır mı? Ulemamız “şükrü imanın köküdür” demişler

Kuran hidayettir, doğru yolu gösterir bilgilendirir. Aslında şükür insana fayda verir, şükür nimetin ziyadeleşmesini sağlar. Nimetin kadrini idrak eden peygamberimiz şükrünü gene Rabbimizim yardımı ile oruç ile göstermiştir.

Oruç tutmamak nimetin üstünü örtmektir. Nimeti değer olarak görmemektir, şükürsüzlük nimetin artmasını istemem olduğuna göre. İnsan ne kadar nankör ihtiyacı yok sanki gani zannediyor. Muhtaç olmayan Allah insan muhtaç bir varlık.

Ramazan ayı ve oruç neye ve kime değer verdiğimizi gösterdiğimiz zaman dilimidir.

Oruç Hicretin ikinci yılında farz kılınmış ama O öncede pazartesi veya Perşembe günlerinde oruç tuttuğunu siyer kaynakları haber veriyor.

İnsanlıkla yaşıt olan bu ibadet karşısında buda nereden çıktı diye itiraz eden olmamış.

“sen şaşırmış halde iken bulup seni doğru yola hidayet etmedik mi?93, 7

“Biz senin için göğsünü açıp genişletmedik mi?Ve senin yükünü indirmedik mi?”94,1.2

Aslında tüm ibadetler şükürdür, her şükür kendi cinsinden olur. Zekat malın şükrü olduğu gibi. Hamd etmek genel şükür ise özeldir.

Ramazan ayında oruç tutan şükredendir, şeytanı zelil etmekte onu yalancı çıkarmaktadır. Şeytan “İnsanların çoğu seni tanımayacak, seni şükretmeyecek” diyordu da Rabbimiz “ 7,17

Rabbimiz ise “Şükredenleri mükâfata nail edeceğiz” 3,145

İşte rüştümüzü ispat edeceğimiz şükrümüzü göstereceğimiz zaman dilimi hasta ve yolculuk gibi mazeretleri olmayanlar için bir sofra.

“Ve hatırlayın ki Rabbiniz size şöyle bildirmişti: Yüceliğim hakkı için şükrederseniz elbette size (nimetimi) artırırım ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir” İbarihim suresi/7

Peygamberimiz şükreden bir kul idi. Biz vahye işiten ve itaat edenlerdeniz. Peygambere tâbi olanlardanız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞÜKÜR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları