“ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR?..”

Ramazan Canural

19-03-2019

Yüzyılın en kanlı mücadeleleri orada verildi. Çanakkale Boğazında… 250 bin şehit toprağın kara bağrına düştü. Buradaki şehit sayısı İstiklal Harbi şehitlerinin on katına yakın bir rakamdır. Bazen metrekareye 6000 mermi düşüyordu. Gökte uçuşan mermiler havada çarpışıp bir birine girerek acayip şekiller oluşturuyordu. Mehmetçiğin mermisi bittiğinde süngü takılıp göğüs göğüse mücadele edilerek, dünyanın en emperyalist güçlerine karşı, şanlı bir savunma örneği verildi. Dünyada eşi benzeri olmayan bir destandır bu...

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy;

“Şu Boğaz Harbi nedir?

Var mı ki, dünyada eşi ?“ diye sorar, çok haklı olarak…

Mehmet Akif Ersoy burada şehit düşen yiğitleri “Bedr’in Aslanlarına” benzeterek bu şanlı mücadeleyi ölümsüzleştirir.

“Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın…”

Diyerek Çanakkale Şehitlerimizin makam ve mevkilerinin ne ulaşılmaz bir boyut olduğunu vurgular.

“Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” diyen Gazi Mustafa Kemal, anılarında, orada çarpışan Mehmetçiklerin ruh halini şöyle tarif eder:

“Biz kişisel kahramanlıklarla uğraşmıyoruz. Yalnız size Bombasırtı olayını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe sekiz, on metre; yani ölüm muhakkak…Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulamamacasına düşüyor, ikinci siperdekiler onların yerine geliyor, fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz?..

Öleni görüyor üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılmak yok…Okuma bilenler Kur’an-ı Kerim okuyor ve Cennete gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i Şehadet getirerek yürüyorlar. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebrike şayan bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Ve Değerli Okurlar…

Bu gün Zığındere , 57. Alay ve Akbaş Şehitliğinde;

Diyarbakır’lı Abdülkadir’le, Denizli’li Yusuf… Mardin’li Şeyhmuz’la, Muğla’lı Halil… Trabzonlu İdris’le, Manastır’lı Hüseyin Avni yan yana yatıyor…

Yüz yıl önce omuz omuza bu mübarek vatanı savunmuş bu kahramanların evlatlarını, yarım asırdan beri terör belasıyla birbirine kırdıran Amerika’nın Conisi, Alman’ın Hans’ı, Yahudi’nin Salamon’u ve diğer hainlere yazıklar olsun!..

Terörist “köpekleri” besleyip besleyip bu milletin üstüne salanların sonu yakındır ve döktükleri kanda boğulacaklardır.

YENİ ZELANDA’DAKİ MÜSLÜMAN KATLİAMI

Sözün bittiği yerdir…

Nokta.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR?..”
Ramazan Canural - Diğer Yazıları
Bütün Ramazan Canural Yazıları