poyrazoğlu otomotiv etiler

SPORDA BAŞARISIZ OLMA NEDENLERİMİZ 2

Ufuk GÖKMEN

03-05-2018

Uluslararası alanda yapılan spor müsabakalarında Türk sporcuların beklenen başarıyı elde edemememeleri konusunda yazdığım birinci yazıda pek çok kişinin yarasına tuz bastığımı fark ettim.

Başarısızlığın nedenlerini anlatırken, spor faaliyetlerini düzenleyen kanun ve yönetmeliklerin ihtiyaca cevap vermediğinden bahsettim.

Sporda başarıyı elde etmek için kanunları düzenlemek yeterli midir?

Sorunun cevabı için öncelikle başarısızlığın diğer nedenlerine bakmak gereklidir.

Spor kulüpleri basit şekilde kurulmakta ancak başarı değil daha çok para kazanmak amacıyla faaliyet göstermektedirler. Tanıtım ve reklamı bol bol yaptıktan sonra sporcularına yeterli imkanları sunmak konusunda cimri davranmaktırlar.

Mali açıdan iyi denetlendikleri söylenemez, çünkü öyle olsaydı pek çok kulüp borçlar yüzünden puan sildirmek zorunda kalmazdı.

Diğer tarafta federasyon yönetimleri, kulüplerin oy vermesiyle seçilmekte ve devletin imkanlarını kulüplere aktaran birim olarak işlev görmektedir.

Kulüpler, kar amacına öncelik verdikleri için federasyon yönetimlerini seçerken organize olup saflara ayrılmakta ve seçimi kazanan taraf zafer havasına girmektedir.

Çünkü destekleyerek yönetime getirdikleri federasyon üyeleri kamu imkanlarından kendilerini daha çok faydalandıracaktır.

Bu sebeplerle kulüplerde hedef doğru istikametten sapmaktadır. Hedef doğru olmayınca altyapı çalışmaları zayıf kalmakta ve iyi sporcular yetiştirmemektedir.

Diğer ülkelere bakıldığında; sporculara ihtiyaca uygun altyapı olanaklarının sunulduğu ve çok daha iyi eğitimler verilerek sporcu yetiştirildiği görülmektedir.

Uluslararası alanda rakiplerimiz kendilerini geliştirirken sistematik engellerden dolayı can çekişen kulüpler rekabete dayanamamaktadır.

Şimdi sil baştan başlamak gerekirse, başarı sağlayanları destekleyen bilinçli bir toplum olmalıyız.

Kulüpler sorgulayan taraftarlarına karşı kendilerine çeki düzen verecek, önceliği para kazanmak yerine başarıya vereceklerdir. Şeffaf ve taraftarıyla iletişim içinde olduklarında uzun vadede çok daha bereketli günler göreceklerdir.

Müsabık sporcuların daha bilinçli ve emin ellerde yetiştiğini görmek için sistemin yeniden ele alınmasını bekliyoruz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SPORDA BAŞARISIZ OLMA NEDENLERİMİZ 2
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları