poyrazoğlu otomotiv etiler

SORUMLULUK

Mustafa Örki

20-06-2019

“ey müminler! Sizden öyle bir topluluk olsun ki onlar iyiliği emretsin/davet etsin, insanlar arasında iyiliğin hâkim olması kötülüğün mahkûm olması için uğraş versin. İşte böyle kimselerdir nihai kurtuluşa erecek olanlar.” Ali İmran/3,104

Heyecanımız olmalı, devam etmelidir, niye çünkü sorumluluklarımız var. İsim önemli değil bu bir kadro olmalı ve biz ben o kadro içinde olmalıyım. Ben Müslüman’ım ilişkilerim, gayretim Allah içindir, aşkım şevkim var. Netice den ziyade yolda mıyım? İstikametim doğrumu beni ilgilendiren o. Başarıya kendimi endekslersem kaybederim. Acılar ve sevinçler hep üst düzey olsa bu hayat yaşanmaz. İnişler çıkışlar olur ve olmalı neden iyiler içinde olmalıyım? Ferman var Ben böyle emrolundum ve ben benliklerini Allah'a teslim edenlerin daima öncüsü olacağım.” En’am/6,163 Çünkü Müslümanların insanların sorunları var, bir ucundan ben de tutmalıyım seyirci kalamam. İnsanların önüne geçenlerin bazı özellikleri olmalı

“İnsanların büyüklüğü yeni çözümler bulma ve alternatifler bulma yeteneğiyle ile doğru orantılıdır. Hayallerimiz olmalı ama realist olmalıyız. Toplumun problemleri olur çözüm bulmak için ümitsiz olmadan çare aramaya devam edilmelidir. Bu iş bir de derli toplu ve metodu olmalıdır. İşte o zaman korkulacak bir şey yoktur. Zamanı geldiğinde çözüm bulunabilir.

Büyük insanların özelliklerinden biri topluma ümit, aşk heyecan ve diriliş aşılamalıdır. Topluma iyi ve güzeli ancak bu anlayışla gösterilebilir.

Sezai Karakoç “hayat, liriktir evet. Trajik olduğu kadar mutluluk dokusu da taşır. Bazen kopuk kopuk, kesiktir. Bazen bir ırmak gibi kopuk ve akıcıdır. Son, belki bir gölde, bir denizde kaybolmaktır nasibi ırmağın ya da bataklıkta ve çölde.

Ne olursa olsun, değil mi ki, ırmak dağlardan doğdu, kuşlar gibi şakıyarak, kayalardan kayalara düştü, taşların üstünden sıçraya sıçraya ovaya indi. Orada sakin sakin aktı, meyve ağaçlarına selamladı ve kucakladı. Yazı ve güneşi bir rüya gibi yaşadı.”

İnançlı insan ruhu tükenmeyen bir kaynak gibidir. Sürekli bir heyecan ile bilme ve yapma arzu, heves, bilinç sorumluluğu ile hareket eder. Bu itici gücün yaşama ortamı vardır her zaman. En güç verimsiz fizik ve maddi şartlarda bile insana dayanma gücü sağlar” Şakir Diclehan

İsim önemli değil bu bir kadro olmalı ve biz ben o kadro içinde olmalıyım. Ben Müslüman’ım ilişkilerim, gayretim Allah içindir. Aşkım şevkim var niye netice den ziyade yolda mıyım? İstikametim doğrumu beni ilgilendiren o. Başarıya kendimi endekslersem kaybederim. Acılar ve sevinçler hep üst düzey olsa bu hayat yaşanmaz. İnişler çıkışlar olur ve olmalı tek düzey hayat sıkıcı ve olmaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORUMLULUK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları