etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

SORULARA CEVAPLAR MEVLÂNA'NIN CAHİLLİK HAKKINDAKİ SÖZLERİ (1)

Önder Göçgün

13-08-2018

Soru: Cahil, aynı zamanda kaba ve görgüsüz insanlar karşısında Mevlâna’nın tavrı nedir? Açıklarsanız sevinirim. Saygılar sunarım. Eşref Umudum

Cevap: Bu sorunuza Hz. Mevlâna’nın şu mısraları en güzel cevaptır, diye düşünüyorum:

“Cahiller topluluğundan gel her zaman uzaklaş;

Daima bilginlerin kutlu semtine yaklaş.

Sakın kaba ve değersizlerle yoldaşlık etme;

Çünkü suya düşen bir ayna, paslanır yavaş yavaş!”

O’nun “Rubailer”i arasında ifadesini bulan bu derin anlamlı sözleri, yedi yüz yıl öncesinden bu günlere ulaşan ve gerçekten, her zaman ve her yerde ibret alınması ve uyulması gereken büyük ve son derece değerli bir mesajdır.

Cahil; dar anlamda bilgisiz insan demektir. Geniş anlamda ise, bilgisizliliğini kaba-saba söz ve davranışlarla sergileyen itici, sevilmeyen kimse için kullanılır. Bu konuda okumuş, diploma sahibi olmak da yeterli değildir. Nitekim halkımız, böylelerine çok isabetli bir yaklaşımla “hayat cahili” adını vermiştir.

Gerçekten, okuma yazması bile olmayan nice insanlar vardır ki, söyledikleri olumlu sözler ve tutarlı, yapıcı, yararlı, güzel davranışlarla gönüllerde taht kurmayı ve herkes tarafından sevilip sayılmayı başarmışlardır.

Hz. Mevlâna’nın, “gerçeği bilmek” konusunun odak noktasında, yani yoğunluk merkezinde “gerçek anlamda insan olmak” yer alır. Bu çizgiden uzak, bilgisiz, kaba-saba, görgüsüz kimselerle birlikte olmak ise; o kişiyi, ya da kişileri gerçeği bilmekten, gerçek anlamda insan olmanın temelini oluşturan insanî değerlerden hızla uzaklaştırır.

Çünkü, atalarımızın ifadesiyle “üzüm üzüme baka baka kararır!.” misalinde olduğu gibi, sosyal bir gerçek olarak, toplum hayatında herkes diğerini bir şekilde etkiler ve gittikçe, onu da kendi gibi yapar.

(Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR MEVLÂNA'NIN CAHİLLİK HAKKINDAKİ SÖZLERİ (1)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları