etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

SORULARA CEVAPLAR: HAYVANLARIN VE BİTKİLERİN DİLİ (1)

Önder Göçgün

25-06-2018

Soru: Lise mezunuyum ve bir mağazada tezgâhtar olarak çalışıyorum. Konuşmalarınızı zevkle izliyor ve bilgileniyorum. Şu sıralarda aklımı kurcalayan bir konu var. Acaba, hayvanlar ve bitkiler de konuşurlar mı? Onların da kendilerine göre bir dilleri var mıdır? Ellerinizden öperim.

Cevap: Çok ilgi çekici bir soru sormuşsunuz. Teşekkür ederim. Hem sizi ve hem de başka meraklılarıi bilgilendirmek için cevaplamaya çalışayım.

Dünyada aralarında konuşarak, birbiriyle iletişim kuran tek canlı insan değildir. Bunun böyle olduğunu, evlerinde hayvan ve çiçek besleyenler ile bahçelerinde ağaç yetiştirenler çok iyi bilirler.

Evet o canlıların da kendilerine göre bir dilleri ve konuşmaları vardır. Ancak bunu, bizim bildiğimiz, anladığımız şekilde görmek ve algılamak mümkün değildir. Nitekim kedi, köpek, at gibi evcil hayvanların, kendileriyle yakından ilgilenilmesi üzerine sevildiklerini anlayınca: “Gel, git, otur, koş, tut, getir!” gibi komutlar karşısında istenileni yerine getirmeleri; yapmak istemedikleri işlerde, emir alsalar bile homurdanarak, karşı koyucu birtakım sesler çıkarmaları; karınları acıkınca, ya da tehlikeli bir durum karşısında sahiplerini uyarmak için farklı sesler çıkarmaları; sonuçta, insanlarla bu şekilde iletişim kurmaları, her yerde görülen ve bilinen hallerdir.

Çiçek besleyen, ağaç yetiştiren çoğu kimsenin de onlarla konuşarak bir sevgi ortamı oluşturdukları; böylece daha sağlıklı, güzel çiçeklerin yetişmesi ve bol ürünlerin alınması imkânlarına kavuştukları, bütün dünyada kabul edilen bir gerçektir. Konunun uzmanları buna, “Bitkilerin sessiz dili” adını veriyorlar.

(DEVAM EDECEK)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR: HAYVANLARIN VE BİTKİLERİN DİLİ (1)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları