poyrazoğlu otomotiv etiler
13 Temmuz 2020 Pazartesi

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

31-03-2020

Soru:Tiyatro sanatı ve tarihi hakkında bilgi verirseniz biz amatör tiyatrocuları çok mutlu edeceksiniz. Saygılar. Figen Umutlu

Cevap (1): İtalyanca, “Teatro” kelimesine dayalı olarak dilimize yerleşmiş bulunan ve dış görünüşü bakımından, tarih boyunca insanların seyirlik ihtiyaçlarını gideren bir sanat türü olan tiyatro; bu çerçevede hayatı, yaşanılan olayları ve onların yapıcısı, yaratıcısı olan birçok kişiyi, çeşitli cins, yaş ve karakterdeki, sosyal konumdaki insanları konuşturup, hareket ettirerek sahnede canlandırma sanatıdır.

Tarihi geçmişe dönecek olursak, insanoğlunun ta başından beri sözlü veya sözsüz her hayat olayını canlandırarak taklide yöneldiği ve bunu gerçekleştirenleri de, merak ve ilgi ile takip ettiği, mağara duvarlarına işlediği figürlerden anlaşılmaktadır. Çünkü tiyatro sanatı; insanın içe veya dışa dönük hayatının güzellik, öfke, hiddet, şiddet, acıma, bağışlama, hoşgörü.. gibi temel duygularının ifadesidir.

Böylece, seyretme ve seyrettirme isteğine -ve hatta ihtiyacına- dayalı olarak tiyatro, insanlık kadar eski bir geçmişe sahiptir. Bu bakımdan tiyatronun, eski Yunan’da başladığı hakkındaki iddialar doğru değildir. Ancak, bu sanatın antik Yunan medeniyeti çağlarında, hayli gelişerek zenginleştiği bir gerçektir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları