etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

SORULARA CEVAPLAR (3)

Önder Göçgün

19-03-2018

(Geçen sayıdan devam)

Geçen iki yazımızda;

“Basiret; idrak, zekâ, anlayış, kavrayış, yüksek sezgi gücü ile olacakları kestirip, ileriyi görebilme, kısacası “kalp gözü” veya “gönül gözü” demektir. Eskiler buna, “anlayışlı olma, çabuk sezme” anlamında “feraset” adını da vermişlerdir. “Basar” ise, başta bulunan ve görme işlevini üstlenmiş organ olan “göz” demektir.

Tek gözlülüğe, yani gönül gözünün kapanmasına sebep olan hususların başında ise; bencillik, başkasının hakkına, hukukuna saygı göstermeme, usulsüzlük, yolsuzluk ve nihayet, her türlü olumsuzluğu içine alan ahlâksızlık ile günlük sosyal hayat şartları içerisinde sergilenen kırıcı, yıkıcı kaba söz, tutum ve davranışlar gelir."

demiş idik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim:

Aklını kullanan insan, sadece yaşamaya ve çoğalmaya yönelik davranışlar içinde olan ve içgüdüleriyle hareket eden hayvandan ayrılır; iyi, doğruyu, güzeli bulmak emeliyle hareket eder ve etmelidir. Aksi halde hayvandan bir farkı kalmaz.

Tek gözlülüğe, yani kalp gözünün mühürlenmesine, gönül gözünün kapanmasına sebep olan hususların başında ise; bencillik, başkasının hakkına, hukukuna saygı göstermeme, usulsüzlük, yolsuzluk ve nihayet, her türlü olumsuzluğu içine alan ahlâksızlık ile günlük sosyal hayat şartları içerisinde sergilenen kırıcı, yıkıcı kaba söz, tutum ve davranışlar gelir.

Gönül gözü açık olan basiretli kimse, başkalarından önce kendinde kusur, noksan, eksik arar ve onu düzeltmeye gayret ve özen gösterir.

İşte onun içindir ki Hz. Mevlâna’nın; “tek gözlü insanın dar görüşlü” olduğuna temasla: “Bu kimsenin, hayvan gibi ileriden, geriden haberi yoktur.” hükmünü vermesi çok anlamlıdır.

Mevlâna, bir başka şiirinde de aynı konu etrafında şunları söyler:

“Bu dünyada baş gözü açık, fakat kalp gözü kapalı, uykuda olan çok kimse vardır. Kalp gözü açık insan, baş gözünü kapasa bile ona gönül sarayında yüzlerce basîret basarı, gönül gözü açılır.

Bu bakımdan, her zaman uyanık ol ve Allah’tan kalp gözünün açılmasını iste; bunun için de her türlü bencillikten, haksızlık, kabalık, kin, garez, öfke, hiddet ve şiddetten uzaklaşarak iyilik, doğruluk, güzellik yolunda çalış, çabala!”

Onun için Hazret-i Peygamber buyurmuştur ki:"Benim gözlerim uyur, ama gönlüm hiç uykuya dalmaz!’ Eğer gönlün uyanık ise korkma!"

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR (3)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları