poyrazoğlu otomotiv etiler

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

29-07-2019

Soru: Aba Güreşi nedir? Öğrenebilirsem memnun olacağım Saygılar. İbrahim Ergezer.

Cevap: Aba Güreşi, üste aba giyilip, bele de kuşak sarılarak gerçekleştirilen güreşin adıdır. Aba, yünün dövülmesiyle yapılan kalın ve kaba bir kumaştır. Bu güreşin, ilkin Orta Asya'daki Türk boyları arasında gerçekleştirildiği ve aynı zamanda dünyanın da ilk güreş çeşitlerinden birisi olduğu bilinmektedir.

"Kapışmalı Aba Güreşi" ve "Aşırtmalı Aba Güreşi" adı verilen iki farklı uygulaması vardır. Aba güreşi müsabakalarının, günümüzde Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş yöresinde yapıldığı bilinmektedir.

*

Soru: Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözüyle anlatılmak istenen nedir? Saygılar. Sinem Bayar.

Cevap: Kırağı, soğuk havalarda meyve ve sebzelerin, çimen, yaprak ve çiçeklerin üzerinde su zerreciklerinin donmasıyla oluşan damlacıklardır. Kırağı yüzünden bazı sebzeler, meyveler acılaşıp bozularak yenmez hale gelebilir. Halk arasında buna, "kırağı çalmak" adı verilir.

Aslında kırağıdan, soğuktan önce zaten bir şekilde bozulmuş, acıyıp çürümüş, dolayısıyla yenme özelliğini kaybetmiş bir patlıcanın, bu durumda artık bir de kırağı çalarak bozulması ihtimali yoktur. İşte onun için "Acı patlıcanı kırağı çalmaz" denilmiştir.

İşte bu biyolojik gerçekten yola çıkılarak, sosyal hayat düzeni içerisinde yeteri kadar zarar görmüş, hayatın darbesini yemiş, böylece her türlü kötülüğe, olumsuzluğa alışmış, sonuçta üzülecek bir yanı ve kaybedecek birşeyi kalmamış kimseler için, "acı patlıcanı kırağı çalmaz" sözü söylenegelmiştir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları