SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

27-05-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Soru: Arada bir duyduğumuz "köftehor" ne anlama gelmektedir?

Cevap: Bu kelimenin aslı, Farsça "kûfte-hôr"dur ve anlamı da "köfte yiyen" demektir. Biz de ise, karşıdaki kimseye tatlı bir şekilde sitem etmek, yani bir söz veya davranışının kendisine yaraşır, hoş, uygun olmadığını öfkelenmeden belirtmek, yerine göre de kırgınlığını dile getirmek ve biraz da uyarmak için mecazi şekilde, yani gerçek anlamından başka bir anlamda kullanılagelmiştir.

Nitekim, bir işi hatalı yapan birisine: "Dikkat et köftehor; bir daha böyle yanlışlık olmasın!" veya hiç durmadan aşırı şekilde yiyip içen birine de: "Hey köftehor, neredeyse patlayacaksın!" demek gibi...

*

Soru: "Atı alan Üsküdar'ı geçti" sözü nereden geliyor?

Cevap: Atına çok düşkün olan birisinin -bu kişinin Köroğlu olduğu da söylenir- çok sevdiği atını çalarlar. Bunu üzerine, onu aramadığı yer kalmaz. Nihayet bir gün yolu Beşiktaş pazarına düşer. Bir de bakar ki, birisi o atı pazar yerine satmaya çalışmaktadır. Karşıdan o atını, atı da onu tanır ve hayvan sevincinden kişnemeye başlar. Sahibi, ani bir sıçramayla atına bindiği gibi hemen bir tekneye atlar ve karşıya Üsküdar'a geçer. Satıcı şaşkınlığından ne yapacağını bilemez ve iskeleye doğru koşmaya başlar. Kıyıya geldiğinde, onun bu halini gören birisi, "Ohoo.. geç kaldın beyim... Atı alan Üsküdar'ı geçti!" sözü ile taşı gediğine koyar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları