etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

26-03-2018

Soru: “Okuduğum bir yazıda geçen “sandık boşaltma!” tabiri dikkatimi çekti. Ama uzun süre aramama rağmen, bunun anlamını bir yerde bulamadım ve kimseden de doyurucu bir cevap alamadım. Aydınlatırsanız, sevinirim. Saygılarımla. Mehmet Zengin”

Cevap: “Sandık Boşaltma”, eski tiyatrolarda ve özellikle Ortaoyunu’nda kullanılan bir deyimdir. Bu söz, Dümbüllü İsmail Efendi gibi, her türlü taklidi çok rahat yapabilen kimseler için kullanılırdı.

Nitekim, arka arkaya on onbeş taklidi kolaylıkla ve akıcı bir şekilde, aynı zamanda birbiriyle bağlantılı olarak yapan işinin ustası kimselere, “sandık boşalttı” derlerdi. Minas Mustafa, Kâtip Salih, Nâşit bey, Hâzım Bey’in yanısıra Dümbüllü İsmail Efendi de bu sanatın önde gelen artistleri, seçkin sanatkârları idi.

*

Soru: - “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

mısraları kime aittir ve bunlar ne zaman, nerede söylenmiştir? Teşekkürlerimle.. Nil Koçak"

Cevap: Bu mısraları söyleyen “Muhibbi” mahlâsı, yani takma adıyla şiirler söyleyen “Divan” sahibi Kanuni Sultan Süleyman’a aittir.

Kanuni, 24 Kasım 1534’de Bağdat’ı aldıktan sonra, 1535 yılında bu seferden dönüş yolunda Diyarbakır’a yaklaşırken hastalanır. Ordu, orada bulunan Karacadağ’da konaklarken, dağ havası kendisine çok iyi gelir ve şifa bularak, hastalıktan kurtulur. Bunun üzerine, padişah da olsa en büyük devletin, saltanatın, makam, servet ve imkânın sağlık olduğunu dile hgetiren bu çok ünlü beytini söyler.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları