etiler poyrazoğlu otomotiv

SORULARA CEVAPLAR (2)

Önder Göçgün

12-03-2018

Soru: “Zaman zaman kulağımıza gelen “basiret basarı” tabiri hakkında bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler dileklerim ve saygılarımla. Kemalettin Gülsever"

(Geçen sayıdan devam)

Bundan önceki yazımızda;

“Basiret; idrak, zekâ, anlayış, kavrayış, yüksek sezgi gücü ile olacakları kestirip, ileriyi görebilme, kısacası “kalp gözü” veya “gönül gözü” demektir. Eskiler buna, “anlayışlı olma, çabuk sezme” anlamında “feraset” adını da vermişlerdir. “Basar” ise, başta bulunan ve görme işlevini üstlenmiş organ olan “göz” demektir. Kalp gözü ile gönül gözü açık olan kimseler için Hz. Mevlâna, “çift gözlü insan” ifadesini kullanıyor."

demiş idik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim:

“Basiret basarının kapalı” olması, kalp gözünün açık olmaması; ileriyi görmekten, olacakları anlayıp kavramaktan uzak bulunulmasıdır. Bunun dilimizdeki tam karşılığı, “dar görüşlülük”tür. Böyle kimseler, olaylara sadece dışından bakarlar; onların içyüzüne nüfuz edebilmekten, olmuşların ve olacakların içine girebilmekten uzaktırlar. Dolayısıyla, sadece şekle bakarak hüküm verirler. Dengeli ve sakin bir şekilde yaşananları, olayları derinliğine düşünüp, onlar etrafında akıl yürüterek işlerin aslını bilmekten, gerçeği görmekten mahrumdurlar

Basar”, yani görme yeteneği sadece insanda değil, hayvanda da bulunur. “Basiret basarı” denilen kalp gözü, gönül gözü ise, sadece insanda vardır. Böylece aklını kullanan insan, sadece yaşamaya ve çoğalmaya yönelik davranışlar içinde olan ve içgüdüleriyle hareket eden hayvandan ayrılır; iyi, doğruyu, güzeli bulmak emeliyle hareket eder ve etmelidir. Aksi halde hayvandan bir farkı kalmaz.

Tek gözlülüğe, yani kalp gözünün mühürlenmesine, gönül gözünün kapanmasına sebep olan hususların başında ise; bencillik, başkasının hakkına, hukukuna saygı göstermeme, usulsüzlük, yolsuzluk ve nihayet, her türlü olumsuzluğu içine alan ahlâksızlık ile günlük sosyal hayat şartları içerisinde sergilenen kırıcı, yıkıcı kaba söz, tutum ve davranışlar gelir.

Gönül gözü açık olan basiretli kimse, başkalarından önce kendinde kusur, noksan, eksik arar ve onu düzeltmeye gayret ve özen gösterir.

(Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR (2)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları