poyrazoğlu otomotiv etiler

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

13-05-2019

Soru: 'Pandoranın Kutusu' ne demektir? Bu söz nereden gelmektedir? Aydınlatmanız dileğiyle saygılar. Adnan Güzelbahçe

Cevap: Antik Yunan felsefesinde Pandora'nın kelime anlamı, "Zeus'un hediyesi" demektir. Efsaneye göre, Tanrıların kralı olarak bilinen Zeus, kendisinden ateşi çalarak kullanmaları için insanlara veren Promete'ye çok kızmış ve ondan bunun intikamını almak üzere güzelliği ile herkesi büyüleyip, peşinden sürükleyen bir kadın olan Pandora'yı yaratmıştır.

Fakat Pandora, Zeus'un intikamını almak bir yana, Promete'ye âşık olur ve onunla evlenir. Zeus onlara, düğün hediyesi olarak topraktan yapılmış kavanoz şeklinde bir kutu hediye verir. Ancak, bu kutunun hiç açılmamasını söyler. Çünkü içinde kötülük doludur.

Promete, kutuya hiç dokunmaz. Ancak Pandora, kadın merakına yenik düşerek dayanamaz ve içindeki kötülüğün ne olduğunu anlamak maksadıyla kutuyu açar. Böylece kutudaki kötülük, bütün dünyaya yayılmaya başlar. Bunun üzerine Pandora, hemen kutunun kapağını kapatarak kötülüğe engel olmaya çalışır. Ancak bunu başaramaz ve bu işinden dolayı Zeus tarafından cezalandırılarak, kutunun içine hapsedilir.

Pandora'nın bu durumu, kadınların merak duygusunun sembolü olur. Sonuçta, insanlara kendilerini ilgilendirmeyen konularda aşırı meraklı olmamaları ve "açtırma Pandora'nın kutusunu" sözünü hatırlarında tutarak, olup biten herşeyi kurcalamamaları gerektiği, aksi halde zarar görebilecekleri gerçeği vurgulanmak istenir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları