poyrazoğlu otomotiv etiler

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

12-05-2020

(Geçen yazıdan devam)

Soru: Her yıl 6 Mayıs günü kutlanan "Hıdırellez" adı nedir ve nereden gelmiştir?

Cevap (2): Her yıl 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece dualar edilerek, Hz. Hızır'ın gelip dokunacağına inanılan gül ağaçlarının diplerine tutulan niyetlerin yazılarak gömülmesi veya bunların kırmızı bir beze veya kurdeleye bağlanarak gül ağacına asılması, bu dileklerin olması için adaklar adanması, bereketli bir yıl geçirmek amacıyla yiyecek torbalarının üst kısımlarının ve, gıdaların saklandığı dolapların, kilerlerin kapılarının, ayrıca para keselerinin, cüzdanların ağızlarının gece sabaha kadar açık tutulması gibi gelenekler de, öteden beri uygulanagelen yerleşik halk âdetleri arasındadır.

Hıdırellez'in bittiği zaman olarak da, her yıl 6 Mayıs günü ikindi vakti kabul edilmiştir.

Bu çerçevede, kışın sona erdiği 6 Mayıs gününden itibaren, 4 Kasım'a kadar geçen süre de, "Hızır Günleri" kabul edilen yaz mevsimi olmaktadır.

Öte yandan, Hıristiyan dünyasında da 6 Mayıs baharın başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Buna göre, 6 Mayıs'ı Ortodokslar, "Aya Yorgi Günü" ve Katolikler de, "Saint George (Sen Corc) Günü" kabul ederek yeşil alanlarda, su kenarlarında panayır şenlikleri şeklinde kutlamaktadırlar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları