etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

SORULARA CEVAPLAR (1)

Önder Göçgün

01-10-2018

Soru:“Yine gel yine gel, ne olursan ol yine gel” diye başlayan sözler Mevlâna’nın mıdır ve bunların tamamı nasıldır ve açılımı ne şekildedir? Cevabınıza şimdiden teşekkürlerimle, saygılar sunarım hocam. (Ayşenur Pamukçu)

Cevap: Güzel sorunuza teşekkür ederim. Tamamı:

“Yine gel, yine gel, ne olursan ol, yine gel!

Kâfir, Mecusî, Putperest olsan da yine gel!

Bizim dergâhımız umutsuzluk dergâhı değildir;

Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!”

şeklinde olan bu mısralar, Hz. Mevlâna’ya aittir.

Hz. Mevlâna’nın, “Divân-ı Kebîr” adını taşıyan “Büyük Divân’ının son bölümündeki “Rubâîler”in içinde yer alan bu ünlü Rubâî’si, yani dört mısradan oluşan çok tanınmış şiiri; insanların -günahları, kusurları, ayıpları, noksanları dolayısıyla- hiç bir zaman ümitsizliğe kapılmamaları gerektiğinden hareketle; “Allah’ın rahmet, yani merhamet, affetme, yarlıgama, bağışlama kapısının her zaman açık olduğu” gerçeğini dile getirmektedir.

Buna; “inanmış kimseler içinde, yüz kere tövbe ederek işlediği günahtan, yanlıştan, isyandan döneceğine söz veren, ancak sözünde durmayan -belki de duramayan- ve hatta, Allah’ı inkâr eden, O’nu hiç tanımayan kâfirler; ateşe tapan Mecusîler; elleriyle yaptıkları putlara tapan Putperestler bile dahildir.”

Ancak bu sözlerde, hiç unutulmaması gereken çok önemli bir nokta vardır ki, o da şudur: Hz. Mevlâna burada: “Ne olursan ol, yine gel; bizim dergâhımız, kapımız, yerimiz, özetle yolumuz; ümitsizlik, umutlarını kaybetme, bütünüyle karamsarlığa düşerek kendini helâk etme, harcama, yiyip bitirme yolu değildir.” derken; “Gel, ama geldiğin gibi de git!” demiyor.

(Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR (1)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları