poyrazoğlu otomotiv etiler

SORULARA CEVAPLAR (1)

Önder Göçgün

24-06-2019

Soru: Çok merak ettiğim "Altın Oran" hakkında bilgi vermeniz ricasıyla saygılarımı sunarım..

Cevap: Antik Çağ'da, yani eski Mısır, Yunan ve Roma dönemlerinde bu medeniyetler tarafından keşfedilerek resim, heykel, mimarlık gibi güzel sanatlarda, şehir planlamalarında, hatta teoloji (din bilimleri) alanında kullanılmış bulunan bu önemli ve değerli nispetlere, yani son derece düzenli ölçülere Altın Oran denilmiştir.

Altın Oran, temelde matematik bilimine dayanan bir ifadedir. Buradan hareketle önce fizyolojik olarak, yani şekil bakımından insan bedenindeki son derece düzenli ve uyumlu ölçüler tespit edilmiştir.

Daha sonra da, fiziki yönden makro (en geniş) planda olmak üzere; gerek dünyada, gerekse evrende -yıldızlar, gezegenler arasında- var olan sistematik, tam anlamıyla dengeli, birbiriyle uyumlu ölçüler bulunmuş ve dikkatler bu noktalar üzerinde toplanıp, yoğunlaştırılmıştır.

Altın Oran ile ilgili ilk bilgilerin, M.Ö. 4. Yüzyıl'ın ünlü matematikçisi Öklid tarafından verildiği bilinmektedir. Buna göre, irrasyonel (akıl dışı) bir sayı olan Altın Oran'ın ondalık sistemdeki karşılığı, kısaca 1.618'dir. Bunun yazı ile sembolik ifadesi ise, "Fi"dir.

Yan yüzlerin taban, yükseklik açıları ile alan ölçüleri ve bütünü meydana getiren tek tek taşların yerleştirilmesi, sonuçta tam anlamıyla uyum güzelliğinin sağlanmış olması bakımından Altın Oran'ın ilk uygulamalı mükemmel mimarlık örneği, tabanı ile yan yüzlerinin ortalama 50 derecelik açısı, 230 metrelik kare taban kenar uzunluğu, 53 bin metrekarelik taban alanı ve 146,5 metrelik yüksekliği ile M.Ö. 2800 yıllarında yapılan Mısır'daki Keops Piramidi'dir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR (1)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları