poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

SORULARA CEVAPLAR (1)

Önder Göçgün

02-09-2019

Soru: Zeybek oyunu hakkında bilgi vermeniz ricasıyla saygılar. Nedim Soyata

Cevap: Bu konuda merhum büyüğümüz, Denizlili millî millî kahraman Fahri Akçakoca, “Denizli’de Zeybek Oyunları ve Köy Düğünleri” adlı kitabında şu değerli bilgileri vermektedir:

“Zeybek Oyunları:

Anadolu’nun Batı yakasında, bilhassa Ege Bölgesi’nde zeybek oyunu, herkes tarafından sevilen bir oyundur. Zeybek oyununu, Anadolu halkının hepsi de sever, fakat her bölge halkı bunu güzel oynayamaz. En iyi oynayan yerler Denizli, Aydın, Muğla, Manisa, İzmir, Balıkesir, Bursa, Burdur, İsparta, Afyon ve Kütahya illerinin bulunduğu havzadır. Bu iller içinde de en güzel oyun Denizli, Tavas ve Ödemiş halkının oynadıkları oyundur.

Zeybek oyununun çeşidi pek çoktur. Herkes bundan birini oynar, ötekilerini pek beceremez. Bütün zeybek oyunlarını pek güzel beceren meraklıları varsa da, bunların sayısı pek azdır.

Her toplantı yerinde zeybek oyununu oynamak âdettir. Burada, halkın önünde zeybek oyununu oynamak için, herkes can atar. Saatlerce sıra bekleyenler de vardır. Merasim eğlencelerinde, halk toplantılarında, düğünlerde, müsamerelerde, sünnetlerde muhakkak zeybek oyunun oynanacaktır. Bu oyun oynanmayınca, o toplantının ve eğlencenin tadı gelmez. Hattâ, bu havalide (bölgede) verilen balolarda ve garden partilerde de zeybek oyunları için programda yer ayrılır.

Hangi çeşit zeybek oyunun olursa olsun, meydanda bir veya iki kişi oyun oynar. İki kişiden fazla kimse, oyun için meydana çıkm

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR (1)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları