etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

09-04-2018

Soru: “Tufeyli” ne demektir? Bu ifadenin kaynağı nedir ve ne amaçla kullanılır? Serkan Değer"

Cevap: Bu kelimenin anlamı, “parazit, asalak ve dalkavuk” şeklindedir. Tufeyl, İslâm tarihinde, Amiroğulları olarak bilinen ve “insan kılığında şeytanlar” olarak nitelendirilen ailenin önde gelenlerindendir. Niyeti Hz. Muhammed’i tuzak kurarak öldürmektir. Bu amaçla, yanındaki Erbed isimli yoldaşına, “Birlikte Peygamber’i ziyaret edeceğiz. O arada, ben kendisini lâfa tutacağım. Tam bu sırada sen de kılıcını çekerek O’nu öldüreceksin!” der. Erbet bu teklife “peki” cevabını verir. Hz. Peygamber’in huzuruna geldiklerinde Tufeyl, tam bir ikiyüzlülükle:

  • Ey Muhammed, beni kendine Sadık, bağlı bir dost olarak kabul et!

der. O da, bu sözlere karşılık olarak:

  • Ey Tufeyli, eğer Allah’ın varlığına, birliğine ve O’ndan başka İlâh olmadığına gerçekten inanırsan, ben de seni kendime dost edinirim.

cevabını verir. Bu sözlere çok sinirlenen Tufeyli:

  • Ey Muhammed, madem ki beni kendine dost edinmedin; şunu iyi bil ki ben de daha sonra bütün askerlerimle gelip, seni onların atları altında çiğneterek öldüreceğim!

tarzında tehditlerde bulunarak çekip gider. Hz. Muhammed, arkasından:

  • Allah’ım, Amr Bin Tufeyl’i helâk eyle!”

diye dua eder.

Tufeyl, yolda Erbed’e:

  • Yazıklar olsun sana Erbed! Hani, ben Peygamber’i lâfa tutarken, sen kılıcını çekip onu öldürecektin. Bana verdiğin söz ne oldu?

şeklinde çıkışır. Erbed:

  • Tam ben emrini yerine getireceğim sırada, sen Peygamber’le benim aramda bulunuyordum. Kılıcımı çeksem, seni öldürecektim. Vazgeçtim.

der. Tufeyl, yolda boynundan hastalanır ve kısa sürede ağırlaşarak ölür. Erbed, memleketine döner. Yakınları neler olduğunu sorarlar. O da hiddetlenerek:

  • Muhammed bizi birşeyi kabul ve O’na ibadet etmeğe çağırdı, Fakat o şey, şimdi burada olsa, ben ibadet bir yana, kılıcımla bir vuruşta öldürürdüm!

cevabını verir.

Bundan iki gün sonra Erbed, devesini satmak için yola çıkar. Giderken, üzerine yıldırım düşmesiyle ölür ve o da Tufeyl gibi helâk olur.

İşte o zamandan beri riyakâr, iki yüzlü, çıkarcı, asalak, kötülükten başka bir şey düşünmeyen kimselere, tarihteki uğursuz Tufeyl gibi, ona benzeyen anlamında “Tufeylî” denilmiştir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları