poyrazoğlu otomotiv etiler

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

09-03-2020

Soru: Tarihçi Niketas'ın görüşleri nelerdir? Naci Güvenir.

Cevap: Denizlili ünlü tarihçi Niketas'a göre;

Tarih, gösterdiği ideal örneklerle insanlara yarayan, hizmet eden bir bilimdir. Geçmişten haberli olan tarih, insanların davranış biçim ve geleneklerini aydınlatır ve daha değerli bir hayat arzulayan, güzele ve iyiye ulaşmaya doğuştan gayretli herkese çok yönlü deneyimler arzeder. Kötü işleri ortaya çıkararak, alay ve tekdire sunar; iyi işleri aydınlatarak yüceltir ve böylece, iyilerin daha gayretli ve kötülerin daha ölçülü olmalarına gerçek erdem ve yetenek bakımından etkili olur.

Çünkü, tarihin ele aldığı insan, ölümlü bir kişi olarak çoktanberi ölmüş olsa bile, ölümsüzlerden olur. Ve kişi nasıl yaşamışsa, tarihteki tasviri de ona uyar; iyi için şerefle dolu, kötü için küçümseme ve utanç ile örtülü. Ruh âhirete yollanır, vücut toprak olur ama, kişi nasıl bir yaşam sürmüşse, inançlı ve âdil, kanunsuz ve rezil yaşamış, mutlu olarak göçmüş veya sefalet içinde ölüp gitmişse, tarih bunu yüksek sesle bildirir.

Tarih, tasvirin (anlatılanların) açık ve anlaşılır olmasını ister; çünkü, birisinin söylemiş olduğu gibi, açıklık akıllılıktır ve bazıları her ne kadar bu şekilde yazılan bir tarihin sanat güzelliğinden yoksun olduğunu söyleseler de, tarih’e en uygun olanı budur. Doğru ölçüyü aşmayı veya tarih yazarlığı kurallarını göz önünden uzaklaştırmayı sevmem. Tarih; dil ifadesini karıştırmak ve anlayışı zorlaştırmaktan nefret eder; buna karşılık tasvirin (anlatımın) basit olmasından, tabiîliğinden ve herşeyden önce anlaşılırlığından, açıklığından hoşlanır. Çünkü, tarihin en yüce ve sonuncu hedefi gerçektir.

*

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları