etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

08-01-2018

Değerli okurlar;

Edebiyat, kültür ve sanat konularında, 1970'lerden bugüne kadar tarafımızdan kaleme alınan çeşitli yerel ve ulusal gazete yazılarımız ile radyo, televizyon programlarımız, yurt içi, yurt dışı konuşmalarımız sırasında ve sonrasında okurlardan, dinleyici ve seyircilerden bize yöneltilen çeşitli sorularla, onlara tarafımızdan verilen yazılı, sözlü cevapların bir kısmını, bugünden, yani 2018 yılı başından itibaren bu köşemizde "Sorulara Cevaplar" başlığı altında sizlerle de paylaşmanın bilgilendirme açısından yararlı olacağını düşündük.

Bundan böyle, bazı okurlarımızın ilgiyle takip ettiklerini, hatta -kendi ifadeleriyle-tiryakisi olduklarını ve keserek sakladıklarını bildiğimiz bu köşemizde yayımlanan "Mevlâna'dan Seçme Sözler ve Yorumları"nı ise, dönüşümlü olarak sürdürmeyi de planlamış bulunuyoruz.

Tekrar iyi yıl dileklerimiz, selam, saygı ve sevgilerimizle...

SORULARA CEVAPLAR:

Soru: Yıllar önce, “Hiç tarihten ibret alınsaydı tekerrür eder miydi” tarzında bir söz işitmiştim. Bunun aslı nedir ve kime aittir? Lütfen cevaplandırırsanız sevinirim.Niyazi Bulut"

Cevap: Bu söz, Şair Eşref’e aittir ve onun çok tanınmış şu kıt’asında yer alır:

Tarihten adam ibret alırmış, ne masal şey;

Yüz bin senelik kıssa, yarım hisse mi verdi?

Tarih tekerrür, diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

Gençlik yıllarında, hayranı olduğu Şair Eşref’in şiir ve edebiyat sohbetlerine devam eden İstiklâl Marşı şairimiz Mehmet Akif de, bu derin anlamlı sözlerden çok etkilenmiş ve Safahat’ın “Gölgeler”başlıklı 7. Kitab’ında bu şiire -birkaç kelime değişikliğiyle- aşağıdaki şekilde yer vermiştir:

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

"Tarih"i "tekerrür" diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

(Bu konuda fazla bilgi için bkz: Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN, “Şair Eşref” Ank. 1988, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Büyükleri Dizisi:107, s.33)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları