poyrazoğlu otomotiv etiler

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

06-05-2019

Soru: Her yıl 6 Mayıs günü kutlanan "Hıdırellez" adı nedir ve nereden gelmiştir?

Cevap: "Hıdırellez", Hızır ile İlyas peygamberin her yıl buluştuklarına inanılan 6 Mayıs gününe verilen ve bugüne kadar hemen bütün Türk dünyasında kutlanmakta olan bahar şenliklerinin adıdır. "Rûz-ı Hızır" (Hızır Günü) olarak da bilinir.

Türk halkı arasındaki İslami inanışa ve özellikle Tasavvuf anlayışına göre, “Āb-ı Hayat” denilen "Hayat Suyu"nu, yalnızca Hızır Peygamber ile kardeşi olarak kabul edilen ve Kur’an’da adı geçen İlyas Peygamber içmişler; böylece, her ikisi de ölümsüzlüğe ulaşmışlardır. Hızır, dünyada darda kalanların imdadına, yardımına koşan; İlyas da denizlerin hakimi olarak kabul edilmiştir.

Her yıl 6 Mayıs’ta, "Hıdırlık" denilen kırlarda yeşillikler içinde, yiyip, içme, eğlenip coşma şeklinde kutlanan ve yazın gelişinin, yeniden hayat bulmanın, canlanmanın ve aynı zamanda bereketin müjdecisi olarak kabul edilen “Hıdırellez” ismi de, işte bu şekilde Hızır ile İlyas kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece dualar edilerek, Hz. Hızır'ın gelip dokunacağına inanılan gül ağaçlarının diplerine tutulan niyetlerin yazılarak gömülmesi veya bunların kırmızı bir beze veya kurdeleye bağlanarak gül ağacına asılması, bu dileklerin olması için adaklar adanması, bereketli bir yıl geçirmek amacıyla yiyecek torbalarının üst kısımlarının ve, gıdaların saklandığı dolapların, kilerlerin kapılarının, ayrıca para keselerinin, cüzdanların ağızlarının gece sabaha kadar açık tutulması gibi gelenekler de, öteden beri uygulanagelen yerleşik halk âdetleri arasındadır.

Hıdırellez'in bittiği zaman olarak da, her yıl 6 Mayıs günü ikindi vakti kabul edilmiştir.

Bu çerçevede, kışın sona erdiği 6 Mayıs gününden itibaren, 4 Kasım'a kadar geçen süre de, "Hızır Günleri" kabul edilen yaz mevsimi olmaktadır.

Öte yandan, Hıristiyan dünyasında da 6 Mayıs baharın başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Buna göre, 6 Mayıs'ı Ortodokslar, "Aya Yorgi Günü" ve Katolikler de, "Saint George (Sen Corc) Günü" kabul ederek yeşil alanlarda, su kenarlarında panayır şenlikleri şeklinde kutlamaktadırlar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları