etiler poyrazoğlu otomotiv

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

02-04-2018

Soru: “Sadaka Taşı” nedir? Nerededir? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürlerimle. İlker Albazoğlu"

Cevap: Vaktiyle, İstanbul başta olmak üzere, Anadolu’daki bazı şehirlerde özellikle gizli fakirlerin maddi ihtiyaçlarını gidermek amacına yönelik şekilde, çoğunlukla cami avlularına, çeşme yanlarına, hastahane bahçelerinin kenar yerlerine konulan silindir şeklinde, aşağı yukarı 2 metre boyunda, üst kısmı para konulmaya uygun biçimde çukur olan taşlardır. Bunların kullanımında hep gizlilik esas olmuştur.

Nitekim, bu taşların üstündeki oyuk çukurlara hali vakti yerinde olanlar, kimse görmeden, genellikle akşam üzerleri ortalık kararınca veya gece vakti gelerek yardım parasını bırakıp giderler; daha sonra, onuruna yediremediğinden içini kimseye açamayan gerçek ihtiyaç sahipleri gelirler, o günkü ekmek, peynir…v.s. gibi kendilerinin ve çoluk çocuğunun karınlarını doyurmaya, soğuk kış aylarında da kendilerini ısıtmaya yetecek kadar bir miktarı alıp giderlerdi.

O arada, kimse ihtiyacından fazlasına el sürmez; sahip bulundukları son derece zengin inanç, düşünce ve vicdan terbiyesi ile kalanının başka ihtiyacı olanlara bırakır, sadakayı bırakana gönülden dualar ederek, sessizce oradan ayrılırdı. Bazen bu taşların üzerlerine konulan paralara haftalarca dokunulmadığı da bilinmektedir. Bu da, yalnız ihtiyacı olanların o taşlara gittikleri ve ancak gerektiği kadarını aldıkları, fazlasına ise asla göz dikmedikleri önemli gerçeği ile doğrudan ilgilidir.

Bu bakımdan, milletimizin ruh asaletinin sembol eserlerinden ve sosyal yardımlaşma duygusunun göstergelerinden olan Sadaka Taşları ile ilgili vakıflar bile kurulmuş ve bunlar, ihtiyaç sahibi onurlu insanlarımıza yıllarca çok değerli hizmetler vermişlerdir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları