etiler poyrazoğlu otomotiv

SORULARA CEVAPLAR

Önder Göçgün

01-04-2019

Soru: "Demokles'in kılıcı" ne demektir? Bu söz nereden gelmektedir ve bununla anlatılmak istenen nedir?

Cevap: Bu ifade, mevki ve makam sahibi kimselerin kibirlenip, böbürlenmemeleri ve üstlendikleri büyük sorumlukları asla unutmamaları gerektiğini hatırlatmak için kullanılagelmiştir.

M.Ö. 106- 43 yılları arasında yaşayan Romalı devlet adamı, filozofu, bilgini ve hatibi Cicero'ya dayandırılan hikâyesi de şöyledir:

Demokles, İtalya'nın Sicilya adasında M.Ö. 400 yıllarında yaşamış Sirakuza Kralı Diyonizos'un yardımcısıdır. Demokles, her tarafta efendisinin renkli saray hayatını allandıra ballandıra anlatmaya başlar.

Bunu öğrenen Diyonizos, durumun hiç de sanıldığı gibi olmadığını göstermek için bir gün Demokles'i kral tahtına oturtur. Herkese, "Demokles'i bir kral gibi kabul ederek, ona kendisi ile aynı hizmeti vermelerini" söyler. Bu duruma çok sevinen Demokles, kralın tahtına oturunca, başını yukarıya kaldırdığında tam başının üstünde, sadece bir at kılıyla bağlanmış, ucu son derece sivri, keskin bir kılıcın sallanmakta olduğunu görür. Bu manzara karşısında son derece ürken, heyecanlanan Demokles, korkudan titrememeye başlar ve ter içinde kalır.

Sonuçta, kral tahtının, iktidar mevkiinin ve yüksek makamların dıştan göründüğü gibi tantanalı, şatafatlı, görkemli, rahat ve keyifli bir yer olmadığı gerçeğini anlamış olur.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları