etiler poyrazoğlu otomotiv

SORULARA CEVAPLAR 

Önder Göçgün

22-01-2018

Soru: Bir televizyon konuşmanızda, Türk siyaset tarihinde önemli bir yeri olan merhum Osman Bölükbaşı’nın nüktedan ve hazırcevap kişiliğinden söz etmiştiniz. Bu konuda yaşanmış örnekler de verebilirseniz, bizleri fazlasıyla mutlu edeceksiniz.. Saygılarımızla. Cengiz Günışığı"

Cevap: Evet, dediğiniz doğru. Televizyondaki konuşma sürem sınırlı olduğu için, merhum Bölükbaşı’ndan nükte ve hazırcevap örnekleri verememiştim. Şimdi bu hizmeti yerine getireyim. İşte bunlardan bazıları:

Seçim zamanlarında, meydanlara toplamayı başardığı binlerce insana, "senli-benli" şekilde, tam bir sohbet üslûbu ile hitap ederken, iktidar partisi başta olmak üzere, bütün siyasilere mizahi cümlelerle yüklenen Osman Bölükbaşı'nın; bir kısmını benim de, Taksim Meydanı başta olmak üzere, çeşitli alanlarda ve radyo konuşmalarında bizzat kendisinden dinlediğim, gazetelerde okuduğum vecize değerindeki son derece nükteli sözlerinden bazıları şunlardır:

- Ey millet! Bölükbaşını alkışladın, İnönü'yü karşıladın, ama gittin oylarını Menderes'e verdin. Bu ne iştir, anlamadım!

- Ben siyasete Demokrat Parti’de başladım. Sonra ayrıldım ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ni kurdum. O zaman bana:“Demokrat Parti’den neden ayrıldın?” diye sordular. Ben de kendilerine: ‘Abdestimi alıp, camiye gittim. Bir de baktım ki, imamın koltuğunun altında haçı var. Bunu görünce, dinimi değiştirmek yerine, camimi değiştirdim!’ cevabını verdim.

- Yüzünde kimsenin göz izi yok zannederek, siyaset denilen Leylâ'ya gönül verdim. Fakat sonradan anladım ki, benden evvel kırk bin kişinin nikâhından geçmiş!

- İhtilal, tazyik ile tahammül (siyasi baskı ile halkın dayanma gücü) arasındaki dengenin bozulmasından olur.

- Katıra: “Senin baban kim?” diye sormuşlar. O da: ‘At dayımdır!’ cevabını vermiş.

- Demokrasinin manevî temeli olan ahlâk ve fazilet bir tarafa bırakılırsa, o zaman demokrasi, yolu sandıktan geçen bir dolandırıcılığın adı olur.

(Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULARA CEVAPLAR 
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları