poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

ŞİRK

Mustafa Örki

08-02-2018

“De ki: "Elbet ben de sizin gibi ölümlü bir insanım: Bana ilahınızın bir tek ilah olduğu vahyolunuyor. Artık kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, işte o Allah'ı razı eden imanına layık işler yapsın ve Rabbine kulluk ederken hiç kimseyi O'na ortak koşmasın!" 18,110

“Ey iman edenler! Müşrikler ancak bir pisliktir” 9,28 Bu ayetin devamında “Onun için bu yıllarından sonra Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar” Buyruluyor.

Bu ayette geçen “Neces” olmaları hakkında âlimlerin çoğunluğuna göre manevi anlamdadır. Kuranı Kerimde sadece bu ayette geçer ahlaken düşük, sadakatsiz ve güvenilmez olmalarından dolayı böyle nitelendirirler denilmiştir.

Müşrikler neden necistir? Cevabını Kuran versin “Andolsun ki onlara, «Gökten su indirip, onunla ölümünün ardından yeryüzünü canlandıran kimdir?» diye sorsan, mutlaka, «Allah» derler. De ki: «(Öyleyse) hamd de Allah'a mahsustur.» Fakat çokları akıllarını kullanmazlar.”29 63

“Onlar dünyanın ağına düşmüşlerdir” Allah Resulü “Bu ümmete şirk, Safa’nın üzerindeki bir karıncanın kımıldayışından daha gizlidir” Hadisi Ebu Musa el-Eşari nakleder. Orda bulunanlardan biri, “ Ey Allah’ın Resulü nasıl sakınacağız?” Diye sordu. Bunun üzerine Allah Resulü “Şöyle dua ediniz: Ey Allah’ım bildiğimiz bir şeyde sana ortak koşmaktan sana sığınırız, bilmediklerimizden de Senden mağfiret dileriz” el-Müsned 4/403

İnsanların gerek büyük veya küçük şirke düşmelerinin nedenleri içinde Allah hakkında yetersiz-güçsüz görmeleri veya sevdiğini Allah ile eş değerde görme gibi sebepler yüzünden olur. Ayette Rabbimiz “Bende sizin gibi bir beşerim” sizden farkım “Bana vahyolunuyor” diye rabbimiz ikaz ediyor. İnsanoğlunun zaafı sevdiğini yüceltiyor. Hıristiyanlar Hz. İsa (As) Allah’ın oğlu demeleri gibi peygamberimizi de aynı ve benzer sıfatlarla şirke düşebiliyorlar. İş orada kalmıyor her gurup kendince büyük dediğini kerametlerle aynı seviyeye çıkarıyor.

Şirk-küfür ve günahın her çeşidi insanı Salih ameller işlemeye engel oluyor. Rabbimiz “Kim ki Salih amel işlemek istiyorsa” Allah ile kavuşacağı gün için gerekli amel işlemelidir. Birileri araya hatırlı birini sokarak torpil yaptırmak istiyor. Emeğe gerek yok az olsa o hiziptensen mesele tamammış gibi oluyor. Ama bu aldatıcıdır “Babam Peygamber diye güvenme” diyen Hz. Muhammed (sav) var.

Müşrikler akıllı insanlar ama aklını müspet manada kullanmıyor. İşin hilesini tercih ediyor.

Küfrün açıklığı ama şirkin gizliliği sinsi oluşu çok daha dikkat edilmesi gereken teyakkuz hali icabet eden bir durumdur.

İslam kavramlar ile anlaşılır. Tevhit ve şirk içi boşaltılırsa insanı hüsrana götürür.

Şirk en az iki şey arasında olur. Bunun ilk ayağı Allah’tır diğer ayak değişir bazen değer verilen bir varlık bazen ruhani olur. Bu varlıklar Allah’a ait özellikler taşır, Allah ile bitecek iş ancak onların araya girmesi ile olacağına inanıldığı içindir. Böylece insan Allah’tan önce bu kişiye kul olur, aracılar aslında yarı tanrı yarı insandır.

415 yılında Kadıköy Ökümenik Konsil’de Hz. İsa’nın mükemmel tanrı mükemmel insan olduğuna karar verildi.

Bu inanca sahip insanlar aklını kullanmazlar ama uydurma iddialar ve kanıtlarla insanları kandırmaya çalışırlar. Kibir ve ucub gizli şirk ne kadar tehlikeyse açık şirkte aynıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞİRK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları