poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

SINAV KAYGISI  

Gülistan ÇÖVÜT

30-05-2018

Türkiye’de sınavların sayısı her geçen gün artmaktadır. Sınavların çocuklara, ailelere ve topluma maliyeti tartışılmıyor. Türkiye’de sınavlar ciddi bir sorun. Geçen yıl sınava başvuranların sayısı nerdeyse yarı yarıya artıyor. Bunların yarısından fazlası sınavı kazanamıyor. Öğrencilerin performansına bakıldığında, sınav sistemini sorgulamamız gerekiyor. Eğitime ciddi miktarda para harcanıyor. SBS ve YGS gibi sınavlar çocukları sıralayan, yaftalayan, hizaya sokan sınavlara dönüşmüştür ve çok tehlikelidir. Bugün ülkedeki dershane sayısı lise sayısını geçti. İki süreç aynı anda işlemez; ya okulları ya dershaneleri kaldırmalıyız. Öğrenciyi bu eziyetten kurtarmalıyız. Bu durum sınav endeksli yapının ortaya çıkardığı çelişkili bir durumdur.

Tüm vaktini sınavlara hazırlanarak geçiren çocukların eğlenmediğini, gezmediğini, sanatla ilgilenmediğini gözlemliyoruz. Aileler çok baskıcı. Anne ve babalar evde sürekli sınavı konuşuyorlar. Eğitimin yıllanmış sorunlarını çözmek yerine çocuklarımızı harcıyoruz. Çocukların sabah akşam evde, okulda, otobüste çözdüğü standart testler, çocukların farklılıklarını ve güzel yönlerini törpülüyor. Aşırı motivasyon ve aşırı baskı çocuğun kendinden şüphe duymasına yol açıyor. Öğrencilerin çoğu sınav kaygısı yaşıyor. Bu başarısızlık bu yüzden.

Öğrenciler, ’Ailemin emeklerini boşa çıkaracağım, bu sene de kazanamazsam herkese rezil olacağım’ gibi nedenlerle kaygı yaşıyor. Sınava girecek öğrenci ameliyata girecek hastadan daha kaygılı. Kız öğrenciler erkeklere oranla daha kaygılı. Çocuğun yaşadığı sınav kaygısını gidermek için stres grup terapileri yapılıyor. Bu sistem insani olmaktan çıkıyor. Çocuklara aşırı baskı var. Sınavlarda başarılı olma kaygısı çocuğu insanlıktan çıkarıyor. Kimin kazandığı önemli değil, sınavlarda çocuklarımızı ve geleceğimizi kaybediyoruz."

Anne babalara tavsiyeler :

• Çocuğunuzun olumsuz yanlarının yanında olumlu yanlarını da görün.

• Sınavla ilgili kendi kaygılarınıza göz atın, bazen fark etmeden ondan daha çok kaygılı olup bunu ona yansıtıyor olabilirsiniz.

• Reddedici ve onu küçük düşüren davranışlardan kaçının.
• Anne ve baba olarak ona tutarlı davranın.

• Çocuğunuzu tanıyın ve ondan yapabileceğinden fazlasını beklemeyin.
• Olumsuz eleştirilerden ve etiketlemelerden kaçının.
("Tembelsin", "Böyle giderse hiçbir şey sahibi olamayacaksın")

• Onu arkadaşları ve başka kişilerle kıyaslamayın.

• Ve en önemlisi çocuğunuzu her koşulda sevdiğinizi belli edin.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SINAV KAYGISI  
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları