poyrazoğlu otomotiv etiler

SENSİZ YAŞAYAMAM

Hüseyin Güdücü

11-10-2018

Sevgilisine, onu çok sevdiğini söylemek isteyenler, ‘Sensiz yaşayamam’ diyorlar. ‘Sensiz yaşayamam,’ sevgi ifadesine mi benziyor, yoksa sana muhtacım, ifadesine mi?

‘Sensiz yaşayamam,’ ben sana muhtacım ifadesine daha çok benziyor. Kendi kendine yetemeyen, kendisi ile baş başa kalamayan, insanlar bir başka insana muhtaçtır. Kendinin, kendine yapamadıklarını bir başkasının yapmasını beklerler.

Kimse sevgilisine; ‘Ben kendi başıma yapamıyorum, bana bakacak, çekip çevirecek,maddi ve manevi yönden destek olacak, cinsel ihtiyacımı karşılayacak, sıkıntılarımı giderecek, rahatımı, konforumu sağlayacak,kullanabileceğim bir vasıta arıyorum,’ diyemez. Bunu güzel zarfa koyarak sunmak zorunda olduğundan, bu niyetlerini ‘Sensiz yaşayamam’ zarfına koyarak, sevgi diye sunmaya niyet ediyor.

Kendine kullanabileceği birini arayan, ‘Tencere yuvarlanır, kapağını bulur,’ misali, tıpkı kendisi gibi birini buluyor. İki taraf birbirini kullanmaktan memnun oluyorlarsa, buna iyi yürüyen bir ortaklık denebilir ama herhalde sevgi denemez.

Gün gelip taraflardan biri, bu ortaklıktan zarar ettiğini düşünüp, ortaklığı bozmaya kalkarsa işte o zaman aralarında sevgi olmadığı gün gibi açığa çıkıverir. ‘Sensiz yaşayamam,’ diyen adam, ayrılmak isteyen karısını geri dönmeye razı edemezse, ya karısını, ya kendini, ya da hem kendini hem karısını öldürüyor. Kadın, kocasının bir başkasında gözü olduğu için, ayrılmak istediğini fark ederse, adamı öldürmese de, öldürmekten beter etmekten hiç gocunmuyor.

Bir insanı ihtiyaçlarına vasıta edenler, onu eşya yerine koyuyor demektir. Amacı; karşısındakini kullanmak, verdiğinden daha çoğunu almak, sömürmektir. Karşısındakini, daha kullanışlı hale getirmek için; onu kendi fikirlerine göre ayarlamaya, değiştirmeye çalışır. Eşini kendine sıkı sıkıya bağlamak, onu kontrol etmek, ona hükmetmek, onun sahibi olmak ister. Tabii aynı şeyi eşi de yapmaya çalıştığı için,evde bitmez tükenmez hükmetme savaşları sürer gider.

Sevgi almayı değil, vermeyi, sahip olmayı değil, özgür bırakmayı amaç edinir. Sevginin kitabında,bir insanı kullanmak, onu vasıta, nesne gibi görmek, kontrol etmek, sömürmek yazmaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SENSİZ YAŞAYAMAM
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları