poyrazoğlu otomotiv etiler

SEFERBERLİK

Asil Türk

15-09-2017

Denizli çok büyük bir değişim içine girdi. Bizler, Denizli halkı, sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları olarak elbirliği ile seferberlik ilan edip, kentimizi daha yaşanılır hale getirebiliriz. Çünkü, sokakların, caddelerin yenilenmesi ile insanlarımız bir anda değişmiyor. Eleştirmek ve sorgulamak elbette çok kolay, ancak hiç bir zaman kolaycılık yapmamak gerektiğine inanıyorum. Ancak, kolaylaştırmanın da önemine yürekten inanıyorum.

İnsanoğlu tarih boyunca pek çok kent kurmuş, bu kentlerden bir kısmi yaşamına devam etmesine rağmen, bazıları da yok olup gitmiştir. Yok, olup giden şehirlerdeki temel sorun kentteki yaşanılabilirlik kalitesinin düşmesi olmuştur. Kenti yaşanılır kılan temel unsurlar nelerdir derseniz, elbette kentin fiziksel ve sosyal koşullarındaki önemli kötüleşmelerdir. Deprem, bu alanda başı çeken unsurlardan bir tanesi olmuştur. Demek ki bizlerin öncelikle deprem ve etkilerine karşı seferberlik ilan etmemiz zorunludur. Peki, neler yapmalıyız ? Elbette yanıt çok basit: Binaların ve içlerinin depreme karsı dayanaklı ve korunaklı olması ile deprem davranışları eğitimi. Bana göre; deprem eğitiminin, ilkyardım eğitimi ile birlikte bir ders olarak eğitim programlarımıza alınması çok önemli ve gereklidir.

Kentlerin bir başka yok olma nedeni istilalar ve hastalıklar olmuştur. Günümüze bu durumu uyarladığımızda ise gecekonduların kentleri, kent standartlarına uymayan yapıları ile istila ettiklerini rahatlıkla söyleyebilirim. Denizli'nin mutlaka gecekondular yönünden rehabilite edilmesi gerekmektedir.

Hastalıkları uyarlamak gerekir ise içtiğimiz suyun kalitesi ve Validen, Belediye Başkanına, esnaftan çiftçimize, hepimizin sofrasına gelen gıdaların sağlıklı olması büyük önem arz etmektedir. Hiçbirimizin mutfağında laboratuvar yok. Bu nedenle de yiyecek, içeceklerimizin test edilmesi de pek mümkün değil. Ancak yapılacak testler ile yiyecek ve içeceklerimizin sağlıklı olup olmadığının denetimi ve kent halkına bu alanda güven verilmesi çok önemlidir.

Antik çağda otomobiller yoktu, ancak bugün pek çoğumuzun gününün bir kısmı yollarda ve trafiğin içinde geçmektedir. Yollarda akıp giden araçlar ve yayalarımızın eğitimin mümkün olduğuna olan inancımın yok olup gittiğini itiraf etmeliyim. Denizli Belediyesi ve Denizli Emniyetinin tüm kırmızı ışıkları ve ana caddeleri acilen ve mutlaka kameralar ile denetim altına alması gerekmektedir. Yıllar önce İstanbul'da kırmızı ışıkta beklerken neden duruyorsun yürüsene der gibi korna çalan araçlar, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) ile şimdi yeşil yanmadan hareket etmedikleri gibi, süratte yapmıyorlar. Tek nedeni EDS sistemi. Yayalara yol vermeyen sürücüler ile kavşak içinde ilerleyen araca yol verilmesi gerektiğini mutlaka sürücülerimize öğretmeliyiz. Sürücülerin de araçtan indikten sonra yaya olduklarını unutmamaları gerekir. Azıcık olsa empati yapmanın yeterli olacağına inanıyorum.

Daha yaşanılır bir kent için sizleri seferberlik ilan etmeye davet ediyorum. DOSTÇAKALIN.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SEFERBERLİK
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları