poyrazoğlu otomotiv etiler

SAYILI GÜNLER

Mustafa Örki

09-06-2017

“Sayılı günler” 2,184

Vakit kavramı önemine göre anlaşılırsa az olmasına rağmen çok işler yapılabileceğini de bize söyler. Yeter ki zamanı iyi kullanalım, vakti nasıl kıymetlendirebileceğimizi rabbimiz bize vahiyle öğretir.

Ramazan ayı sahur ve iftar arası imsak yapmakla çok şey kazanabiliriz. İmsâk tutmak demektir. Oruçlunun belli bir zaman içinde kendini bazı şeylerden alıkoyması anlamında fıkıh terimidir.

Sözlükte “bir şeyi tutmak, sımsıkı sarılmak, alıkoymak; bir şeyden el çekmek, kendini tutmak” gibi mânalara gelen imsâk, terim olarak “ikinci fecrin doğuşundan güneşin batışına kadar yeme, içme ve cinsel ilişkiden nefsi alıkoymak” demektir.

Bu süre içinde oruç tutan ne kazanır? “Oruçta riya yoktur. Yüce Allah şöyle buyuruyor: “O benim içindir. Onun mükâfatını de Ben veririm. Oruç tutan yemesini ve içmesini benim için terk etmiştir.” .Beyhaki

Biz oruç tutacağız o bizi tutacak sayılı günler geldi ve geçiyor ve biz ahrete doğru gidiyoruz ve o gün için hazırlık yapıyoruz rabbimiz şöyle buyuruyor; “Azık edininiz, biliniz ki azığın en iyisi takvâdır. Ey akıl sahipleri, benden sakınınız.” 2,197

Şu dünya hayatında zaman oluyor ki “keşke şöyle yapsaydım” diyoruz. Dünyada kısmen telafisi var bu hayatın ama iş ahrete kalırsa işimiz zor. Bu konuda Rabbimiz! “Ah n’olaydım, keşke bu hayatım için hazırlık yapmış olsaydım” 89, 24

İlim sahipleri fecr suresinin son ayetlerini açıklarken şöyle demişler. Mutlu olmak Cennete girmek için gidilen yol kulların arasından geçer, önce kullarının arasına girmelidir insan. Fildişi kulede yaşayarak cennete giremez, bir dost bir post bana yeter aldatmacıdır

O kulların başında Hz. Muhammed(sav) gelir, O’da sıcak ve soğuktan etkilendi ama sayılı günlerde severek oruç tuttu.

İnsan sevdiği bir insan veya yerde zaman ne çabuk geçer dimi? Sahabeler ölmekten değil uzun yaz günlerinde oruç tutamayacaklarını üzülürlermiş. Dua etmekten başka çare yok, Rabbim oruç tutmayı sevenlerden eylesin.

Tüm ibadetlerde vakit önemli bir şarttır. Oruç tutmak için farz olanı için Ramazan ayı girmesi gerekiyor. Her oruç için imsak ve iftar arası oruç için vakittir. Namaz-zekât ve hac ibadetinde vakit yani bir zamanı vardır.

Vakit içinde yapılan ibadet asıldır, kaza gibi fevkalade durumlar için geçerlidir. Hatta ilk vaktinde yapmak evladır, vakit içinde son vakte kadar tehir etmek mümkün olmakla beraber evla olanı ilk vakittir.

Her şey vaktinde güzeldir, geç olanı geciktirmek ciddi alınmadığını gösterir. İbadetler yaşlılığa tehir edilmesi asla tasvip edilemez, çünkü yarın bizim için meçhuldür.

Ömürlerimiz bize verilen bir vakittir, içini doldurmak ne kadar güzel ve verimli olur dimi? Evet o zaman ne yapacaksak bu vakitte yapacağız, yaşarsak gene aynısını yapmaya çalışırız.

Birçok insan hayatında keşke der, dünyalık olanlar için üzülmeye değmez ama ahrete bakan yönü varsa keşke dememek için bugünü değerlendirin deriz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SAYILI GÜNLER
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları