poyrazoğlu otomotiv etiler

ŞARK TOPLUMLARINDA KARİZMATİK LİDERLİĞİN ÖNEMİ

Ramazan Canural

16-10-2018

Sosyolojik bir tespittir. Özellikle Türkiye ve Ortadoğu’nun da içinde yer aldığı şark toplumlarında karizmatik liderlik önemlidir. Bu ülkelerin kalkınması, ilerlemesi, toplumsal çalkalanma ve krizlerin atlatılması gibi konularda ülkenin başında bulunan liderin büyük rolü vardır.

Şimdi hemen şu sorulabilir. Ne demektir karizmatik lider?

Karizmatik lider aşağı yukarı şöyle bir şeydir: Toplum ve kitleler üzerinde etkisi büyük olan, hayatını belli hedefler üzerine dizayn eden, davasına “adanmışlık” derecesinde bağlı, metanetli, sabırlı ve kuvvetli bir iradeye sahip insan.

Türk siyaset tarihinde karizmatik lider olarak öne çıkan liderleri şöyle sayabiliriz: Atatürk, Adnan Menderes, Turgut Özal, Alpaslan Türkeş, Necmettin Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan.

Dünya tarihinde de Fransa’da De Gaulle, Hindistanda Mahatma Gandhi, Pakistanda Muhammet Ali Cinnah, Çin’de Mao Zedong, Yugoslavya’da Mareşal Tito sayılabilir.

Buradan şu konuya gelmek istiyorum:

Şimdilerde bize stratejik ortağımız ve müttefikimiz(!) ABD’nin uyguladığı bir dizi ihanet planıyla karşı karşıyayız. Bunlardan en önemlisi kapı komşumuz Suriye ve Irak’ta sürekli sorun yaratarak orada bir terör devleti kurmak için terör örgütlerine destek vermeye ısrarla devam etmesidir. Kırk yıldan beri bizi huzursuz eden, 40 bin vatan evladını kara toprağa gönderen kanlı terör örgütü PKK’nın da ABD tarafından desteklenip yönetildiğini artık herkes biliyor.

Bir diğer örnek 15 Temmuz ihanet kalkışmasının baş aktörü FETÖ’ dür. Bunun da ABD tarafından desteklendiğini ve yönetildiğini bilmeyen yok.

Trump’un Rahip Brunson’u bahane ederek ülkemize ekonomik yaptırımlar uygulaması ve son aylarda yaşadığımız yapay kriz tablosu da yine ABD kaynaklı.

Ama gerek 15 Temmuz darbesini, gerek yaptırımlar sonucu ortaya çıkan sun’i ekonomik krizi Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmatik liderliği sayesinde ciddi bir hasar almadan atlatıyoruz hamdolsun.

Yoksa siz şu dolar manipülasyonun 2000 li yılların başında olduğunu bir düşünün. Ülkenin batması işten bile değildi.

Haa aklıma yeni geldi. Sayın Ecevit’te ülkemizin yetiştirdiği karizmatik liderlerden biriydi. Ama ne yazık ki 2001 krizinde hem hasta olması hem de üçlü bir koalisyon hükümetinin başında olması onun karizmatik liderlik avantajını kullanmasına engel oldu ve ülke uçuruma doğru sürüklendi.

Karizmatik liderlerin bir özelliği tam da kriz dönemlerinde ortaya çıkıyor olmalarıdır. İşte o kriz döneminde ülkenin başına geçen Recep Tayyip Erdoğan karizmatik lider olmasının kendisine sağladığı büyük avantajla birçok badireyi atlatmamızı sağlamıştır.

YA TRUMP NASIL BİR LİDER?

Maşallah kendisinde çok egzantrik bir karizma var. Kravatı uzun, saçları sapsarı, kereste gibi bir vücudu var, dilininse hiçbir freni yok. Aklından ne geçerse hemen oracıkta söyleyiverecek bir yapısı var. Bu nedenle dünyada taciz etmediği devlet başkanı ve ülke kalmadı dense yeridir.

Hele son çıkışı Suudi Arabistan için yenilir yutulur cinsten bir lokma değildi: “Kral, kral! Bak o koltukta oturuyorsan Amerikan Ordusu sayesinde oturuyorsun. O halde bu Ordunun hakkını vermelisin. Yoksa krallığının elden gitmesi bir hafta sürer…”

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞARK TOPLUMLARINDA KARİZMATİK LİDERLİĞİN ÖNEMİ
Ramazan Canural - Diğer Yazıları
Bütün Ramazan Canural Yazıları