poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

SALİH AMEL SALİH BİLGİ İLE OLUR

Mustafa Örki

01-02-2018

Mümin neden imanın gereği salih ıslah edici fiiller işler veya işlemez? Hâlbuki önemlidir. Dünya ve ahiret saadeti buna bağlıdır, Rabbimiz birçok ayette bunun önemine vurgu yapmaktadır. Bir misal verelim:“ İman edip Salih ameller işleyenler ise cennetliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır.” 2,82.

Sahih doğru bilgi olmadan güzel amel işlenemez. Vahiy en doğru bilgidir, islamın özü özeti vahdettir Kelim-i Tevhit diye ifade edilmiştir, zıddı şirktir-küfürdür. Küfür açık şirk ise gizlidir.

“Şüphesiz, Allah’tır sizin Rabbiniz; gökleri ve yeri altı evrede yaratan ve arşa, o sınırsız kudret ve iktidar makamına kurulan. Gündüze, kendisini ivedilikle kovalayan geceyi sarıp sarmalayan O; koyduğu yasalara boyun eğen güneşiyle, ayıyla, yıldızlarıyla her şey Onun: bütün bir yaratılış ve tüm buyurma, yasama kudreti. Ne yücedir Allah, ne uludur âlemlerin Rabbi!” 7,54

İnsanoğlu bir garip yaratma noktasında gücü yetmeyeceğini biliyor. Hayatı yönlendirme, giyimde-yeme içmede, sevgisinde nefretinde bu işi ben bilirim diyor. Kendini yaratanın kullanma kılavuzuna ve rehberine dikkate almıyor. İstisnalar hariç, yaratıcıyı inkâr edenler belli iş diğer tarafta. Bu ben müslümanım diyen için geçerli, insan şirk içinde olduğunu fark edemiyor.

Temel ilke önemli “Allahtan başka temel ilke koyacak belirleyecek yoktur” Faiz haramdır kötüdür ama faizsiz bir ekonomik hayat olmaz diyorsa yani faizli seviyorsa iş tehlikedir.

Din sözlükte boyun eğmek karşılık görmek anlamına gelir( Müfredat) tüm peygamberler “Allah’tan başkalarına ibadet etmemelerini” söylemiştir 11,2.İbadet sözlükte taat boyun eğmek zıddı ise çirkin görmektir. Misal olarak doğru konuşmak yalan söylememek dinin koyduğu bir kural ayni zamanda bir ibadettir. Kulluk nasıl olur? Nasıl davranılır bir örnek verelim

İlim sahibi bir hocamızın tarla komşusu ile aralarında bir niza/anlaşmazlık olur. Kavga ederler hoca sinirlenir ve ağzından kötü bir söz çıkar. Komşusu işi mahkemeye döker, hâkim sorar hocaya “Sen bu adama bu sözü söyledin mi? Evet. Hâkim hocayı nasıl biri olduğunu bildiği için ceza almaması için “Herhalde bunu kastetmemişsindir değil mi! filan demiş. Hoca hayır ben ne dediğimi biliyorum demiş. Hâkim “yaz kızım benim dediğim gibi yaz” der ve cezadan kurtarır. Takva sahibi Salih amel işlemek böyle bir şeydir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SALİH AMEL SALİH BİLGİ İLE OLUR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları