poyrazoğlu otomotiv etiler

ŞAHİT OLANLAR, OLAMAYANLAR

Mustafa Örki

28-05-2018

“Kuran bu ayda indirilmeye başlamıştır. Kim ki sizden bu aya şahit olursa/ulaşırsa oruç tutsun” 2, 185 “Gerçek şu ki Biz seni şahit bir müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik” 48, 8

Peygamberimiz (sav) Kelime-i Şahadette bulunurken Allah’tan başka ilahın olmadığı ve kendisinin Allah’ın kulu ve resulü olduğunu şahadet ederdi.Bu kabulleniş ile bir insan Müslüman olur. Bu kalbi bir eylemdir, uzun bir listenin altına imzadır. Bu şahadet olmadan Müslüman olunmaz."Eşhedü." diye şahadet getirenler, peşinen iki şeyi demiş olurlar: Ben varım, ben benim. Sonra mı? Sonra: "Ben şahadet ederim ki yalnızca Allah’tır ilah O’ndan başka ilah yoktur"

Burada ben kelimesi ilgi ve dikkat çekicidir. Ben varım, varlığımın farkındayım, ramazan ayının geldiğinin de farkındayım. O zaman hiç tereddüt etmeden istenileni yaparım çünkü o emir Kerim olandan gelmektedir.

“Oku! Rabbin Kerim'dir.” 96, 3 Kerim: Çok cömert, Kerim, karşılık beklemeksizin verendir.Allah kerem sahibi olduğu içindir ki, hak sahibi olmayan yaratıklarına, en başta nimeti verir, bir karşılık beklemeksizin bağışta bulunur, günahı örter, kötülük yapanı affeder.Kerim, Allah'ın sıfatı olarak, hayrı çok olan, çok cömert, bağışı tükenmeyen, veren, her türlü şeref ve fazileti kendisinde toplayan, işleri öğülmeye layık, yüce, noksanlardan arınmıştır.

İnsan ne demesi gerekir? İşittim ve itaat ediyorum Ya Rabbi! Demesi gerekmez mi?

Egosunu rab edinenlerin/gurura kaplanların ne diyeceklerini Rabbimiz haber veriyor “Ey kâfir insan! Neydi seni cömert rabbin hakkında aldatan? O değil mi seni yaratan? O değil mi, seni şekillendirip tüm uzuvlarını yerli yerinde bir insan haline sokan?”82,6

“Mekke ve havalisinde benden daha kerim (şerefli, değerlisi) yok” diyen Ebu Cehil’e “kerimlik sana değil, Allah’a aittir.” Tat bakalım azabımızı, hani sen dünyada iken çok şerefli, değerli (kerim) biriydin ya!” 44,49 ayetindeki kerim kişinin de Ebu Cehil olduğu tefsirlerde geçmektedir. (5) “Bu vadinin en azizi ve en kerimi benim” diyen nankör kâfir! İzzet, şeref kim, sen kim? Anlamında bu ayette bu kimse istihfaf ve istihza edilmektedir. İşte bu kibirli kâfire haddi bildirilmekte, kendisinin adi bir sudan, bir kan pıhtısından yaratıldığı beyan edilmektedir.

İnsan kendini bilemeli, haddini bilmeli, öz eleştiri yapmalı hata işleyebileceğini kabullenmeli ve az hata yapmak için Allah’ın emir ve nehiyleri dikkat etmeli. Tövbe etmeli hasenatı olmalı. Oruç ibadeti de hasenattır.

“İslam egomuzu Allah’ın iradesini boyun eğdirmenin adıdır” bu söz doğrudur. Mekke müşrikleri peygamberimize davandan vazgeç. Karşılığında istersen seni başımıza kral yapalım, istersen zengin edelim, derdin kadın ise evlendirelim diye ahlaksız teklif ederler. “Bir elime güneşi bir elime ayı verseler davamdan vazgeçmem diyerek teklifi reddeder.

Son zamanlarda Müslüman iken Hıristiyanlığa geçen ve buna ekonomik sebeplere bağlayanlar oluyormuş. Ayni mantığı bir benzeri ibadetler ve yasaklar karşısında görüyoruz. Biz ben olamamışız demek ki, şahitlik noktasında sıkıntımız var.

Oruç ve benzeri ibadetlerin ilmi bir zararı bugüne kadar tespit edilemedi. Egosu tavan veya taban arasında olanlar kaybederler. Kuranın ve şahit olan nebinin örnek olan orta yolu benimseyenler doğru yoldadır. İmanı zaaflarımızın arkasında biraz da ego var. Hâşâ Allah’ın fayda ve zarar verme noktasında sanki eminiz gibidir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞAHİT OLANLAR, OLAMAYANLAR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları