etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Sağlıkta Kışa Hazırlık

Gülnur PÜRDİK

06-10-2018

Vitamin D, vücuda vitamin D olarak veya vücut dokusunda ultraviyole ışını aracılığıyla vitamin D ‘ye çevrilmesi ile alınabilir.

Takibini yaptığım çoğu danışmanımda D vitamini düzeylerinin düşüklüğünü görüyorum.

Neden diye sorguladığımızda insan derisi güneşin ultraviyole ışını ile temas ettiğinde 15-30 dakika içinde yeterli D vitamini dönüşümü gerçekleşir .Daha uzun süre ışınlanmada D vitamini aktivitesi göstermeyen moleküller oluşur.

D vitamini oluşumu, güneş ışınlarının dik veya eğik gelmesine, bireyin ten ve yaşına göre değişir.

Kışın güneş ışınları eğik geldiğinden D vitamini oluşumu yetersizdir. Bu nedenle kış aylarının gelişini hissettiğimiz Ekim ayında D vitamini stoklarınız yeterli mi diye, Nisan ayında ise güvenli D vitamini düzeylerini aşmamak adına yılda 2 defa vitamin D takibi yapılması önerilir.

Peki, D vitaminin yetersiz olması neden istenmez?

Kemik sağlığının sürdürülebilmesinin D vitamini ile ilintili olduğu biliniyordu. Kemik metabolizmasında bağırsaktan kalsiyum emilimini hızlandırıcı rol alır. Laktoz intoleransı olan ve kalsiyumu yeterli alamayan özellikle çocuk yaş gruplarında kanda ideal düzeyde bulunması oldukça önemlidir.

D vitaminin kemikler dışında kalp, pankreas, beyin ve deri gibi organlarında işlevlerinde etkin olduğu ve bu organlarda kansere neden olan hücrelerin kendi kendilerini öldürmesini sağlanarak kanser riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

D vitaminin beynin yaşlanması ile mücadele ettiği ve eksikliğinde yaşlılarda depresyon riskini artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca obezite riskini de artıyor. Çünkü D vitamini pankreasın beta hücrelerine kalsiyum mineralinin girişini sağlayarak insülin hormonu üretimini destekler.

Araştırmalar, D vitaminini yetersiz alan bölgelerde otoimmün bir hastalık olarak bilinen tip1 diyabet, iltihaplı romatizma ve MS olarak bilinen Multiple Sklerosis riskini artırdığını göstermiştir.

Kan tahlillerinde 20 ng/mL düzeyinin altındaki değerler yetersizlik,150 ng/mL düzeyinin üzerindekiler D vitamini zehirlenmesi olarak görülür.

Güneşi çokça alan ülkemizde güneş ışınlarından doğru şekilde yararlanılmadığı ve günlük D vitamini ihtiyacını besin kaynaklı karşılanamaması sonucunda genel bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Son olarak gelişi güzel Vitamin D takviyesi almaktan kaçınılmalıdır.

İlgili doktorunuzun uygun gördüğü tedavi protokolüne uyulmasını önerir. Yetersizliği kadar aşırı dozda kullanımınında sağlığa zararlı olabileceğinin unutulmamasını dilerim...

Sağlıcakla Kalın...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sağlıkta Kışa Hazırlık
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları