etiler poyrazoğlu otomotiv

Sağlıklı Beslenmenin Gücü

Gülnur PÜRDİK

06-04-2019

Bu hafta, 1-7 Nisan Dünya Kanserle Savaş Haftası kapsamından bilgilendirilmeler yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; dünyada her altı kişiden biri kanserden ölüyor. Sadece 2018’de onkolojik hastalıklar 9.6 milyon insanın ölümüne neden oldu. Uzmanlar, bunların üçte birinin düzensiz beslenmeden hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Kanser birçok türü olan bir hastalıktır. Ülkemizde her türünü gördüğümüz kanserden korunmak için öncelikle onu tanımak gerekir.

Kanser hücreleri, normal vücut hücreleri gibi gelişmeye başlar. Sigara kullanımı, zararlı gıda katkıları içeren besinler, hava ve su kirliliği ile alınan zehirli kimyasal maddeler, radyasyon, virüsler, hormonlar ve genetik faktörlerin etkisi ile normal vücut hücrelerinin değişimi yani mutasyona uğraması sonucunda kanser hücresine dönüşme riski artar. Kanser hücrelerinin üreme zamanı ve hızı belirlenememektedir. Kanser türüne ve etken faktörlerin içerisinde olunduğu sürece milyonlarca kanser hücresi oluşumu ölüme yol açabilir.

Peki, kanserden nasıl korunabiliriz?

Anlattığım üzere kanser hücresi öncelikle genetik hasar yani DNA’lar üzerinden değişim sağlıyor. İlk adım: DNA’nın tamiri yani hücrelerimizi yenilemeliyiz.

Kırmızı ve mor renkte meyveler; yaban mersini, çilek, kızılcık, kırmızı ve kara üzüm, mürdüm eriği, kiraz, nar tüketerek hücre yenilenmesini destekleyebilirsiniz.

Kış aylarında mutlak günde bir adet turunçgil türüne, yazında domates tüketilmelidir.

Yemeklerde lezzet artırıcı olarak dere otu, kırmızı biber, yeşil sivri biber ve özellikle kükürtlü maddeler içeren sarımsak, soğan bolca kullanılmalıdır.

Vücutta doku hasarını önlemek için en iyi destekçi olan yağlı balıklardan haftada iki defa tüketmeye özen gösteriniz.

Yapılan son çalışmalarda kanseri en çok tetikleyenler arasında ilk sırada şeker ve tatlandırıcı tüketim olduğu gözlemlenmiştir.

Tehlikeli gıda listesinin ilk sırasında yer alan rafine edilmiş şekerin aşırı tüketimi, endokrin ve kardiyovasküler sistemleri etkileyerek kronik hastalıklara ve obeziteye neden olabilir. Yapay renklendiriciler, şeker ikameleri sadece obeziteye neden olmakla kalmaz, toksin içerdikleri için kanser hücresi oluşumu ve büyümesini tetikleyebilir.

Fazla tuz tüketimi de kanseri tetikleyenlerin başında yer alıyor. Sağlıklı bireyler için önerilen günlük 8 gram iyotlu tuz miktarını geçmemeye özen gösteriniz.

Kanıtlanmış kanserojen aktivitesi olan ürünler olarak nitelendirilen sucuk ve işlenmiş et ürünlerinin ( sosisler, jambonlar, füme etler) sürekli tüketilmesi bağırsak kanserine yol açabilir. Günde sadece 50 gram işlenmiş et tüketilmesi bile kanser hastalıklarına yakalanma riskini yüzde 18 artırdığı görülmüştür.

Besinlerin hazırlanması ve pişirilmesinde doğru yöntemler kullanılmalıdır. Doğrudan alev etkisiyle pişen yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.

Vücudumuzdaki toksinleri atmanın en güzel yolu su içmeyi, günlük fiziksel aktivite alışkanlık haline getirilmelidir.

Alkollü içecekler ve sigaradan uzak durulmalıdır. Çevrenin olumsuz etkilerini kontrol etmek elimizde olmayabilir fakat beslenmenizde kanserden koruyucu besinlere yer vermek elimizdedir.

Kanserle karşı karşıya gelmeyeceğiniz, sağlıklı günlere...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sağlıklı Beslenmenin Gücü
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları