poyrazoğlu otomotiv etiler

Sağlıklı Bedenlerden, Güçlü Kadınları

Gülnur PÜRDİK

27-11-2017
Bize yazmak için tıklayınız.

Beslenmenin, bir kadının hayatının her evresinde farklı bir rolü vardır. Atalarımız ‘yuvayı dişi kuş yapar’ diye boşa dememişler… Bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren büyüme ve gelişmesi, sağlıklı gebelik ve emzikli süreci, en önemlisi her yaşta kronik hastalıklardan korunmada kadının beslenme bilgilerini günlük yaşantısına aktarabilmesi son derece önemlidir. Üreme döneminde tüketilen her besin, vücutta yıkım faaliyetlerinin arttığı yaşlılık dönemi için yapılan yatırımdır.

Kadının kendini ifade edebilmesi, haklarını koruyabilme gücünü ortaya çıkaran çok fazla etken vardır. Bunlardan sadece biri olan istenmeyen kilolar her zaman için bireyde özgüven eksikliğine sebep olur. Takibimde olan danışanlarımdan gözlemlediğim kadarıyla gün geçtikçe eksilen kilogramların onlara ‘kendini gerçekleştirme’ duygusunu ortaya çıkardığını görüyorum. Fazla kilogramların oluşturduğu kamburlu oturuşlar yerine dik oturan ve güçlü kadınlar görmek mesleğimin en sevdiğim yönlerinden biridir.

Sağlıklı kararlar almak, sağlıklı bedene sahip olmaktan geçer. Kendinizi sevin ve iyi besleyin.

Vücut şekli elma tip ve armut tip olmak üzere ikiye ayrılır. Elma tipi, vücut şekline sahip olmak dezavantajlıdır. Neden mi? Karın bölgesindeki yağlanma kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, insülin direnci ile sonuçlanır ki bu da diyabet riskini ortaya çıkarır. Bu sebeple; İşlenmiş karbonhidratlar yerine porsiyon kontrollü meyve, sebze ve kuruyemiş tüketin.

Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar tercih edin.

İdeal yemek tabağını oluşturun, Tabağınızın ¼ ‘ü sağlıklı proteinlerle , ¼ ‘ü tahıllardan, ½ ‘si ise sebze ve meyve gruplarından oluşturulmalıdır.

Şeker ve tatlandırılmış içeceklerden uzak durun.

Doğal arınma yöntemi ve zindelik için su tüketin.

Günde 30 dakikanızı açık hava yürüyüşlerine ayırın.

Yaşlandıkça kas kütlemizde kayıp olur eğer kaybolan kaslarımızı yerine koymazsak daha az kasımız ve daha çok yağımız olur bu da metabolik hızımızda yavaşlamayla sonuçlanır. Birde menopoz dönemi ile birleşince karın bölgesindeki yağlanmalarınız daha da artar. Fiziksel aktivite, kemiklerinizdeki mineral kaybını önleyecek ve osteoporozisden korunmanızı sağlar. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların D vitamini ideal düzeyde olması istenir bu sebeple gerekli kontroller yaptırılmalı ve beslenme danışmanlığı alınmalıdır.

Sağlıklı bedenlerden, güçlü kadınların oluşturduğu sağlıklı toplumlar için kendinizi iyi beslemeniz dileğiyle...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sağlıklı Bedenlerden, Güçlü Kadınları
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları