poyrazoğlu otomotiv etiler

SAĞLIK TADINDA BAYRAMLAR

Gülnur PÜRDİK

01-06-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Bayram arifesinde, bayram sonrası tadınızın kaçmaması için tatlı tatlı önerilerden bahsetmek istiyorum. Ramazan ayı boyunca köreltilen nefis ve değişen beslenme alışkanlıklarının ardından bayramda mahrumiyetten çıkış algısı ile aşırı yemek yeme eğilimi, misafirperverlik duygusuyla da yemek konusundaki aşırı ısrarcı tutumlar bireyleri yanlış beslenme davranışına sürükler. Biyolojik saatimize uygun günlük beslenme düzenine geri dönüş yapıldığında psikolojik olarak artmış bir tatlı isteği görülür. Bu istek fizyolojik bir ihtiyaç değil tamamen duygusal açlıktan yani yalancı açlıktan ibarettir.

Oruç tutmanın yararı , arınmış ve terbiye edilmiş bedenin devamını sağlamak sizin elinizde…

  • Bayramla beraber yeterli ve dengeli beslenme düzenini tekrardan kazanmak gerekir. Öğünler kesinlikle ikramlıklarla geçiştirilmemelidir.
  • Kanser hücrelerini besleyen şekerin fazla tüketimi birçok hastalığın öncü davranışı olduğu unutulmadan bayram ziyaretlerine gitmeden önce ana öğünleriniz mutlaka tüketilmelidir. Bu sizi tatlılara karşı hayır cevabını verme potansiyelinizi artırır. Uzun süre açlığı alışan vücudun 3-4 saatte bir yapılan hafif öğünlerle genellikle Ramazan ayında artan sindirim, hazımsızlık ve kabızlık şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.
  • İkram edilen şekerli veya yüksek kalori besinler tüketilecekse günlük bir porsiyonu geçmemeli ve ara öğün niyetine tercih edilmelidir. Ve sütlü tatlılar her zaman öncelikli tercih olmalıdır. 20 grama kadar bitter veya sade sütlü çikolatalar ise güzel bir tatlı alternatifidir.
  • Vücutta açlık hissini uyandıran hormon ‘Ghrelin’ mide boşaldığında yükselmeye başlar. Bu sebeple mideyi ortalama 400 ml su ile doldurmak gerekir ki açlık duyumuzu kontrol altına alalım. Sadece yenilen tatlılara değil sıcakların yükselmesi ile artan soğuk ve gazlı içecek tüketimi de sınırlandırılmalıdır.
  • Gün içerisindeki birden fazla kaçamağı dengelemenin tek yolu; ramazan boyunca değişen su içme saatlerini unutarak saat başı bir bardak suyun mutlak içilmesi ve bayram dahi olsa günlük 30 dakika yürüyüş vaktini kendinize ayırmanızdır.

İdeal ağırlığını korumak isteyenler ise bayram sonrası günlük beslenme programlarında ara öğünde ;

6-7 dal maydanoz,

1 dilim ananas ( 80 Gram),

1 çay kaşığının yarısı rendelenmiş taze zençefil,

1 çay kaşığı ceviz yağı ,

1 orta boy limonunu suyunu 1 su bardağı demlenmiş yeşil çay ile blenderize ederek bayram şekerlerinin vücutta oluşturduğu metabolik yükten arınmasına yardımcı olur.

Bedeninizi sağlıkla koruyacağınız güzel bir Ramazan Bayramı dilerim…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SAĞLIK TADINDA BAYRAMLAR
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları