etiler poyrazoğlu otomotiv
29 Şubat 2020 Cumartesi

SABIR  İKİNCİ  AKILDIR

Atilla Sezener

03-01-2020

Hikayeyi bilirsiniz; zengin, şımarık ve sonradan görme bir kadın oğlunu üniversiteye yazdırmış. Sonra rektörün yanına girip isteğini sıralamış:

-Sayın rektör, oğlum son derece zekidir, bizde de her türlü olanak var. Onu çok çabuk mezun etmeniz için ne yapmanız gerekliyse bunu sizden bekliyorum.

-Hanım efendi biliyorsunuz kabak iki ayda yetişir. Ya yersiniz tüketirsiniz ya da kendiliğinden çürür gider. Ama bir meşe yetiştirmek yıllar alır, ağaç yetişince de asırlarca yaşamda kalır.

Sabrın ikinci akıl olduğunu kavrayamayan bir kadının hezeyanını gördünüz.

Bazı durumlarda sabır hemen devreden çıkabilir. Ani ve yerinde cevap verme, ders verme hallerinde işe yarar. İşte bir örnek:

İÖ. 4. yüzyılda, büyük İskender’in sarayında Apel adlı bir ressam yaşarmış. Apel’in tablolarından birini dikkatle süzen bir ayakkabıcı, eleştiriye başlamış:

-Bu çizmenin kıvrımı böyle olmaz… Mahmuzlar bu kadar yana kaymamalıydı…Adamın eli…

Çizmeyle ilgili eleştirileri sabırla ve ilgiyle dinleyen Apel, ayakkabıcı daha sözünü tamamlamadan :

-Yoo, dostum, demiş. Çizmeden yukarı çıkma.

Biliyorsunuz birine haddini aşma hallerinde “çizmeden yukarı çıkma” uyarısı yapılır. Beğenilmiş olmalı ki, asırlardır her dilde kullanılıyor.

Sabrını erken kaybedenler bazı hoş olmayan durumları yaratabilirler. Bunun zararı hep başkalarına fatura edilir. İşte misali:

Berlinli Marlene on yedi yaşındaydı. Doktor, muayene ettikten sonra:

-Üç aylık hamilesin, dedi.

-Yaa…

Öfkeyle bağırmaya başladı:

-Hergeleye bak!. Wanzee’de boğuluyordum. Kurtarıp kıyıya çıkardı… Suni teneffüs yaptırıyorum diye neler yapmış namussuz.

Sabır, kişide bir kültür, bir yaşam tarzı olarak gelişirse, o onun karakteri olmuş demektir. Plutarch “Karakter, güç ve uzun alışkanlıktan başka bir şey değildir” derken bunları anlıyordu.

“Doğruluk kutup yıldızı gibi yerinde durur; geri kalan her şey onun etrafında döner” bir Japon atasözü böyle der. İşte bu noktaya ve gerçeğe akılla ve sabırla ulaşılır. Ondan sonra size yürüyeceğiniz yollar serilir.

Yerinde ve zamanında kullanılan sabır, gerçekten ikinci akıldır ve insanı asla yanıltmaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SABIR  İKİNCİ  AKILDIR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları